Be the first to review this product
connektgear 2m Mini DisplayPort to HDMI Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
In stock
SKU
26-7198
2m Mini DisplayPort to HDMI Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Connector 1: Mini DisplayPort Male (source)
- Connector 2: HDMI Type A Male
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| SKU | 26-7198 |
| EAN | 5035624024663 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our mini DisplayPort to HDMI cable allows you to connect from your mini DP source device to your HDMI display. Supporting high definition resolutions up to 4K @ 60Hz giving you crystal clear visuals and vibrant colours. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, laptop or projector.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 0 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 2m Mini DisplayPort to HDM...
£5.70
|
Recommended
connektgear DisplayPort to VGA Active...
£6.26
|
connektgear DisplayPort to HDMI Active...
£5.22
|
Bestseller
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
£7.17
|
New
Lindy 0.2m DVI-I Female (Analogue) to...
£8.23
|
Popular
StarTech.com 8in DVI to VGA Cable Adap...
£6.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-7198
|
26-0700
|
26-0702
|
HDMIDVIMM6
|
41223
|
DVIVGAMF8IN
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
HDMI
|
DVI-I
|
DVI-I
|
| Connector 2 |
HDMI
|
DisplayPort
|
HDMI
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub)
|
N/A
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
N/A
|
Female connector
|




















































