Be the first to review this product
connektgear Plastic Cable Ties (High Tensile Strength) 300 x 4.8mm - Pack of 100 - Black
In stock
SKU
COTIE2900
Plastic Cable Ties (High Tensile Strength) 300 x 4.8mm - Pack of 100 - Black
- Dimensions: 300 x 4.8mm
- Material: Nylon
- Colour: Black
- Quantity: Pack of 100
| SKU | COTIE2900 |
|---|---|
| EAN | 5035624004320 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our high tensile strength cable ties are perfect for keeping your cables tidy and well organised, suitable for all purposes in your home, office or garden.
| Features | |
|---|---|
| Type | Parallel entry cable tie |
| Identification tag | No |
| Self-locking | Yes |
| Material | Nylon |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 115 mm |
| Package height | 355 mm |
| Package weight | 6 g |
| Width | 4.8 mm |
| Length | 300 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear Plastic Cable Ties (High T...
£3.08
|
Recommended
connektgear Hook and Loop Cable Ties 2...
£3.61
|
Cablenet Cabletie 4.8mm x 370mm Orange...
£4.54
|
Popular
Cablenet Cabletie 4.8mm x 300mm Neutra...
£2.74
|
Bestseller
Cablenet Cabletie 4.8mm x 300mm Black...
£2.66
|
Cablenet Cabletie 4.8mm x 370mm Black...
£3.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
COTIE2900
|
90-0003
|
CTIE9-1OR
|
94-CT300
|
94-CT300BL
|
94-CT370BL
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Cablenet
|
| Type |
Parallel entry cable tie
|
Hook & loop cable tie
|
Parallel entry cable tie
|
Parallel entry cable tie
|
Parallel entry cable tie
|
Parallel entry cable tie
|





