Be the first to review this product
CoreParts MBXTAB-BA102 tablet spare part/accessory
In stock
SKU
MBXTAB-BA102
Battery for Samsung Tablet 33.88Wh Li-Pol 3.85V 8800mAh Black for Samsung Tablet SM-T540, SM-T545, SM-T547, Tab Active Pro, Tab Active Pro 10.1
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
| Type | Battery |
|---|---|
| SKU | MBXTAB-BA102 |
| EAN | 5704174379409 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
Discover the trusted quality of CoreParts. Engineered to deliver unmatched performance and ensures that your device remains powered and ready for all your demands. Produced with rigorous quality control, each component meets high standards for reliability and longevity. Backed by a 12 Month(s) warranty, CoreParts products offer you confidence in every use, knowing you're investing in sustainability and cost efficiency. Our easy-to-install parts help you avoid costly replacements, empowering you to extend the life of your devices, reduce e-waste, and support a greener future. Choose CoreParts for high-quality, value-driven solutions that stand up to daily use and deliver ongoing reliability.
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 3.85 V |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 108 mm |
| Weight | 170 g |
| Height | 164.5 mm |
| Depth | 4.8 mm |
| Package width | 163 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 260 mm |
| Package weight | 310 g |
| Package type | Box |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBXTAB-BA102 tablet spare pa...
£37.62
|
Popular
CoreParts MBXAP-BA0011 tablet spare pa...
£35.34
|
Recommended
CoreParts MSPP2698 tablet spare part/a...
£36.48
|
Bestseller
CoreParts TABX-BAT-LVA107SL tablet spa...
£33.06
|
Hot Product
CoreParts MBXTAB-BA100 tablet spare pa...
£30.78
|
CoreParts MBXTAB-BA073 tablet spare pa...
£49.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXTAB-BA102
|
MBXAP-BA0011
|
MSPP2698
|
TABX-BAT-LVA107SL
|
MBXTAB-BA100
|
MBXTAB-BA073
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Type |
N/A
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
N/A
|
Battery
|










