Be the first to review this product
CoreParts MS1T1E2.5USB external hard drive 1 TB 5400 RPM 2.5" Black
In stock
SKU
MS1T1E2.5USB
1TB 8MB USB2.0 2,5" 5400rpm MS1T1E2.5USB, 1000 GB, 2.5", 2.0, 5400 RPM, Black
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 24 month Warranty
| HDD capacity | 1000 GB |
|---|---|
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5 " |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| SKU | MS1T1E2.5USB |
| EAN | 5711045927850 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
In CoreParts you will find a wide range of alternative Hard Drives that match the performance of your original Hard Drives with different sizes, Nand Flash and capacities, for consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Performance | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Hard drive | |
| HDD size | 2.5" |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD capacity | 1 TB |
| Type | HDD |
| Storage drive buffer size | 8 MB |
| Ports & interfaces | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Fingerprint reader | No |
| Security | |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Bus powered | USB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 280 g |
| Width | 160 mm |
| Depth | 28 mm |
| Height | 110 mm |
| Package depth | 28 mm |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 28 mm |
| Cables included | USB |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 300 g |
| Technical details | |
| Connectivity technology | Wired |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Fingerprint reader | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MS1T1E2.5USB external hard d...
£225.12
|
Bestseller
Western Digital WD Elements Desktop ex...
£316.31
|
New
Apricorn Aegis Padlock Fortress 1TB ex...
£206.58
|
Popular
Apricorn A25-3PL256-1000 external hard...
£189.99
|
Recommended
Apricorn Aegis Padlock USB 3.0 500GB e...
£197.12
|
Hot Product
Apricorn Aegis Padlock external hard d...
£231.47
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MS1T1E2.5USB
|
WDBWLG0040HBK-EESN
|
A25-3PL256-1000F
|
A25-3PL256-1000
|
A25-3PL256-500
|
A25-3PL256-2000
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Western Digital
|
Apricorn
|
Apricorn
|
Apricorn
|
Apricorn
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
1000GB and more
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDD size |
2.5 "
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| USB version |
N/A
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
N/A
|
Micro-USB B
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Bus powered |
USB
|
N/A
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|








































