TS4TSJ25M3S
StoreJet 25M3S, 4TB, micro USB 3.1, 2.5" HDD
- USB 3.1 Gen 1 interface
- Up to 4TB storage capacity
- Three-stage shock protection system
- One-touch auto backup button
- Offers Transcend Elite data management software and RecoveRx data recovery software
| HDD capacity | 4000 GB |
|---|---|
| HDD size | 2.5 " |
| Product colour | Grey |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | TS4TSJ25M3S |
| EAN | 0760557848967 |
| Manufacturer | Transcend |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Lightning-fast transfer speeds
Excellent anti-shock protection
Two color options
The StoreJet 25M3 comes in iron gray and military green. Pick your favorite color!
One touch auto backup
Manage data with Transcend Elite
Guaranteed quality
Lightning-fast transfer speeds
Two color options
One touch auto backup
Guaranteed quality
| Data transmission | |
|---|---|
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion |
| Wi-Fi | No |
| Linux operating systems supported | Kernel 2.6.31 |
| Software | |
| Hard drive | |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | Micro-USB B |
| Thunderbolt technology | No |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Product colour | Grey |
| Protection features | Shock resistant |
| Certification | CE/FCC/BSMI/KC/RCM/EAC |
| Housing material | Silicone |
| Security | |
| Certificates | |
| Design | |
| Power | |
| Bus powered | USB |
| Bus power | 5 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 294 g |
| Width | 80.8 mm |
| Depth | 24.1 mm |
| Height | 129.5 mm |