Be the first to review this product
Seagate Expansion STKP20000400 external hard drive 20 TB 3.5" 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
In stock
SKU
STKP20000400
20 TB, USB 3.0, 178.75 x 41.9 x 125 mm, 1176 g
- Easy-to-use desktop hard drive — simply plug in the power adapter and USB cable
- Fast file transfers with USB 3.0
- Drag-and-drop file saving right out of the box
- Automatic recognition of Windows and Mac computers for simple setup (Reformatting required for use with Time Machine)
- Enjoy peace of mind with the included limited warranty and Rescue Data Recovery Services
The Seagate Expansion desktop drive provides extra storage for your files. Instantly add space, consolidate files to a single location, or free up space on your computer’s internal drive.
Expansion External Hard Drives & SSDs
Seagate offers easy-to-use solutions when you need to instantly add storage to your computer.
Expansion External Hard Drives & SSDs
Seagate offers easy-to-use solutions when you need to instantly add storage to your computer.
| Performance | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Hard drive | |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 20 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Power | |
| Bus powered | No |
| External power adapter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.18 kg |
| Width | 41.9 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 178.8 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package width | 208 mm |
| Package height | 80 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 226 mm |
| Package width | 208 mm |
| Package height | 80 mm |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Wi-Fi | No |
| Other features | |
| Package weight | 1340 kg |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Seagate Expansion STKP20000400 externa...
£434.45
|
iStorage diskAshur DT² HDD 8TB | Secur...
£450.91
|
iStorage diskAshur² HDD 5TB Green | Se...
£391.70
|
Popular
iStorage diskAshur² HDD 4TB Black | Se...
£360.40
|
Recommended
iStorage diskAshur PRO² HDD 4TB | Secu...
£399.03
|
Hot Product
iStorage diskAshur² HDD 5TB Black | Se...
£391.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
STKP20000400
|
IS-DT2-256-8000-C-G
|
IS-DA2-256-5000-GN
|
IS-DA2-256-4000-B
|
IS-DAP2-256-4000-C-G
|
IS-DA2-256-5000-B
|
| Manufacturer |
Seagate
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
| HDD speed |
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Green
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDD size |
3.5 "
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2.5 "
|
N/A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Bus powered |
N
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|






















