Be the first to review this product
Western Digital WD Elements 24TB HDD external hard drive USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
In stock
SKU
WDBWLG0240HBK-EESN
WD Elements Desktop HDD Storage - 24TB
- Elevate your storage capabilities with easy access to photos, music, videos, and files in one reliable device
- Simplify your data backup routine with a plug-and-play hard drive
- Fast data transfer speeds so you can quickly access and share your files with ease
| HDD capacity | 24000 GB |
|---|---|
| Product colour | Black |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Bus powered | USB |
| SKU | WDBWLG0240HBK-EESN |
| EAN | 0718037904535 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | In Stock |
Enhance your storage capacity
Experience the dependability and spacious storage of the WD Elements® desktop hard drive. Benefit from fast data transfers and effortless connectivity with USB 3.2 Gen 1/USB 3.0 devices, making backups of your photos, videos, and essential files a breeze.
Generous Capacity
Experience seamless storage expansion with up to 24TB1 of space. Elevate your storage capabilities with easy access to your cherished photos, music, videos, and files, seamlessly archived and readily accessible in one reliable device.
Plug-and-play expandability
Simplify your data backup routine with a plug-and-play hard drive. Archive your important files and documents effortlessly, helping to keep your valuable data protected.
Transfer faster
Experience fast data transfer speeds with USB 3.2 Gen 1, enabling you to quickly transfer and access your files with ease.
Experience the dependability and spacious storage of the WD Elements® desktop hard drive. Benefit from fast data transfers and effortless connectivity with USB 3.2 Gen 1/USB 3.0 devices, making backups of your photos, videos, and essential files a breeze.
Generous Capacity
Experience seamless storage expansion with up to 24TB1 of space. Elevate your storage capabilities with easy access to your cherished photos, music, videos, and files, seamlessly archived and readily accessible in one reliable device.
Plug-and-play expandability
Simplify your data backup routine with a plug-and-play hard drive. Archive your important files and documents effortlessly, helping to keep your valuable data protected.
Transfer faster
Experience fast data transfer speeds with USB 3.2 Gen 1, enabling you to quickly transfer and access your files with ease.
| Performance | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Hard drive | |
| HDD capacity | 24 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Bus powered | USB |
| External power adapter | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 900 g |
| Width | 48 mm |
| Depth | 135 mm |
| Height | 165.8 mm |
| Package depth | 209 mm |
| Package width | 232 mm |
| Package height | 94 mm |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Package depth | 209 mm |
| Cables included | AC, USB Type-A |
| Package width | 232 mm |
| Package height | 94 mm |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Cables included | AC, USB Type-A |
| Other features | |
| Package weight | 1260 kg |
| Warranty period | 2 year(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Western Digital WD Elements 24TB HDD e...
£535.70
|
Hot Product
iStorage diskAshur DT² HDD 8TB | Secur...
£441.31
|
Popular
iStorage diskAshur PRO² HDD 5TB | Secu...
£428.41
|
Transcend StoreJet 25H3 4TB Blue
£467.04
|
iStorage diskAshur DT² HDD 8TB | Secur...
£467.59
|
Recommended
iStorage diskAshur PRO² HDD 5TB | Secu...
£428.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDBWLG0240HBK-EESN
|
IS-DT2-256-8000-C-G
|
IS-DAP2-256-5000-C-G
|
TS4TSJ25H3B
|
IS-DT2-256-8000-C-X
|
IS-DAP2-256-5000-C-X
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
iStorage
|
iStorage
|
Transcend
|
iStorage
|
iStorage
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
| HDD speed |
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| HDD size |
N/A
|
N/A
|
2.5 "
|
2.5 "
|
N/A
|
N/A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Bus powered |
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
N/A
|
USB
|













