Be the first to review this product
dbramante1928 Bulk - eco-shield - Galaxy S26 Ultra - Black Edge
In stock
SKU
ESSUCL004417
Bulk - eco-shield - Galaxy S26 Ultra - Black Edge
| SKU | ESSUCL004417 |
|---|---|
| EAN | 5711428044174 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
Tired of broken screen protectors? eco-shield is an unbreakable screen protector made from recycled materials (rPET) & 100% recyclable without compromising on protection and quality! This easy application screen protector reacts like your phone's own screen and fits perfectly on your device. Incredibly slim at just 0.4mm, you’ll hardly notice the ultra-tough layer of protection. Combine it with a recycled phone case for sustainable 360-degree protection.
| Technical details | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Privacy filtering function | Yes |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S26 Ultra |
| Material | Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Features | |
| Protector type | Privacy screen protector |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Durable screen protection | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Protection features | Scratch resistant |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Privacy filtering function | Yes |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S26 Ultra |
| Material | Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Performance | |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Privacy filtering function | Yes |
| Material | Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Thickness | 0.4 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Thickness | 0.4 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
dbramante1928 Bulk - eco-shield - Gala...
£11.12
|
Popular
Belkin F8W882EC mobile phone screen/ba...
£13.73
|
Bestseller
OtterBox Alpha Glass Series for Apple...
£9.31
|
Hot Product
OtterBox Alpha Glass Series for Apple...
£9.60
|
New
KAPSOLO Tempered GLASS samsung galaxy...
£13.00
|
Recommended
KAPSOLO Tempered GLASS Samsung Galaxy...
£13.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ESSUCL004417
|
F8W882EC
|
77-65419
|
77-66072
|
KAP30273
|
KAP30279
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Belkin
|
Otterbox
|
Otterbox
|
KAPSOLO
|
KAPSOLO
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Samsung
|











































