Be the first to review this product
Dymo 99018/S0722470 DirectLabel-etikettes Folder, 110 pages 190mm x 38mm for Dymo 400 Duo/60mm
In stock
SKU
S0722470
DYMO Authentic LabelWriter Multi-Purpose/LAF Small Labels | 38mm x 190mm | Roll of 110 Easy-Peel Labels | Self-Adhesive | for LabelWriter Label Makers
- Authentic DYMO labels are ideal for addresses, file management and organization in your home or office
- Direct thermal-printing eliminates messy and expensive ink or toner
- Easy-to-peel labels are easy to use for fast, precise labelling
- Packed in rolls so you can quickly print one LW label or hundreds with no waste
- Compatible with DYMO LabelWriter 450 and 550 Series & 4XL/5XL label makers; Labels are made in Belgium
- Paper labels are FSC certified; packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials
Authentic DYMO LabelWriter Labels are an efficient and cost-effective solution to all of your mailing, shipping and organisational needs. Using direct thermal printing technology that prints without ink or toner, you enjoy more labelling and less ink mess. LW labels come in rolls packed with pre-sized labels, making it easy to print one shipping label or hundreds without the hassle of sheets, waste or label jams. LabelWriter labels are designed for DYMO 450 Series, 4XL and LabelWriter Wireless label makers.
Compatible Printers: Dymo Labelwriter 330 Series, Dymo Labelwriter 310, Dymo Labelwriter 330 Turbo, Dymo Labelwriter 450 Duo, Dymo Labelwriter 450, Dymo Labelwriter 400 Twin, Dymo Labelwriter 400 Turbo, Dymo Labelwriter 450 Turbo, Dymo Labelwriter 400, Dymo Labelwriter SE 450, Dymo Labelwriter Wireless black, Dymo Labelwriter 450 Twin Turbo, Dymo Labelwriter 450 Series, Dymo Labelwriter 400 Duo, Dymo Labelwriter Twin Turbo, Dymo Labelwriter 400 Twin Turbo, Dymo Labelwriter 320, Dymo Labelwriter 330, Dymo Labelwriter Wireless white, Dymo Labelwriter DUO
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Adhesive type | Permanent |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | LabelWriter |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 19 cm |
| Label height | 3.8 cm |
| Weight | 164 g |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 110 pc(s) |
| Labels per pack | 110 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 110 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Country of origin | Belgium |
| Compatible products | LabelWriter |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Dymo 99018/S0722470 DirectLabel-etiket...
£17.67
|
New
Avery White Heavy Duty Laser Labels
£16.86
|
Hot Product
Dymo 99015/S0722440 DirectLabel-etiket...
£17.00
|
Avery L4784-20 printer label White Sel...
£24.24
|
Popular
Avery White Heavy Duty Laser Labels
£17.74
|
Bestseller
Dymo 99014/S0722430 DirectLabel-etiket...
£14.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0722470
|
L7060-20
|
S0722440
|
L4784-20
|
L4778-20
|
S0722430
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Avery
|
DYMO
|
Avery
|
Avery
|
DYMO
|

















































