Be the first to review this product
Dymo S0929100 DirectLabel-etikettes / Visiting-cards white 89mm x51mm for Dymo LW 550 60mm/60mm
In stock
SKU
S0929100
DYMO Authentic LabelWriter Appointment/Name Badge Labels | 51 mm x 89 mm | Non Adhesive | Roll of 300 Easy-Peel Labels | for LabelWriter Label Makers | Made in Europe
- Authentic DYMO labels provide clear, legible text for your business and appointment needs; ideal for office use
- Direct thermal-printing eliminates messy and expensive ink or toner
- Easy-to-peel labels are easy to use for fast, precise labelling
- Packed in rolls so you can quickly print one LW label or hundreds with no waste
- Compatible with DYMO LabelWriter 450 and 550 Series & 4XL/5XL label makers; Labels are made in Belgium
- Paper labels are FSC certified; packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials
Authentic DYMO LabelWriter Labels are an efficient and cost-effective solution to all of your mailing, shipping and organisational needs. Using direct thermal printing technology that prints without ink or toner, you enjoy more labelling and less ink mess. LW labels come in rolls packed with pre-sized labels, making it easy to print one label or hundreds without the hassle of sheets, waste or label jams. LabelWriter labels are designed for DYMO 450 Series, 4XL and LabelWriter Wireless label makers.
Compatible Printers: Dymo Labelwriter 320, Dymo Labelwriter 450 Series, Dymo Labelwriter 550 Turbo, Dymo Labelwriter 400 Twin, Dymo Labelwriter 550 Series, Dymo Labelwriter 330 Series, Dymo Labelwriter SE 450, Dymo Labelwriter 550, Dymo Labelwriter 450 Twin Turbo, Dymo Labelwriter Twin Turbo, Dymo Labelwriter 450, Dymo Labelwriter 450 Turbo, Dymo Labelwriter 450 Duo, Dymo Labelwriter 400, Dymo Labelwriter 330 Turbo, Dymo Labelwriter 310, Dymo Labelwriter 400 Turbo, Dymo Labelwriter DUO, Dymo Labelwriter Wireless black, Dymo Labelwriter Wireless white, Dymo Labelwriter 400 Twin Turbo, Dymo Labelwriter 330
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Material | Paper |
| Label type | Non-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | LabelWriter |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 5.1 cm |
| Label height | 8.9 cm |
| Weight | 307 g |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 300 pc(s) |
| Labels per pack | 300 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 300 pc(s) |
| Label type | Non-adhesive printer label |
| Country of origin | Belgium |
| Compatible products | LabelWriter |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Dymo S0929100 DirectLabel-etikettes /...
£11.92
|
New
Avery White Heavy Duty Laser Labels
£16.86
|
Popular
Avery White Heavy Duty Laser Labels
£17.74
|
Avery CD Labels Super Size, 117 mm for...
£12.23
|
Bestseller
Dymo 99014/S0722430 DirectLabel-etiket...
£14.48
|
Hot Product
Dymo 11354/S0722540 DirectLabel-etiket...
£17.57
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0929100
|
L7060-20
|
L4778-20
|
L7676-25
|
S0722430
|
S0722540
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Avery
|
Avery
|
Avery
|
DYMO
|
DYMO
|















































