Be the first to review this product
Elo Touch Solutions Elo Edge Connect Black Wired 3 W
In stock
SKU
E894719
280 Hz - 20 KHz, 5 W, Micro USB, 165 x 50.5 x 39.4 mm
| SKU | E894719 |
|---|---|
| EAN | 0843173138787 |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions |
| Availability | In Stock |
Upgrade your audio by adding the Elo Edge Connect Speaker Bar to a variety of Elo touchscreens. With a minimalistic design and easy installation, the speaker bar fits seamlessly into any Edge Connect port. Start providing your customers with an immersive audio experience with a simple and space efficient solution.
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker placement | Tabletop/bookshelf |
| Recommended usage | Conferencing system |
| Number of speakers | 1 |
| Audio | |
| Peak Music Power Output (PMPO) | 5 W |
| Frequency range | 280 - 20000 Hz |
| RMS rated power | 3 W |
| Sound pressure level (max) | 81 dB |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Volume control | Buttons |
| Recommended usage | Conferencing system |
| Number of speakers | 1 |
| Market segment | Consumer |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Volume control | Buttons |
| USB connectivity | Yes |
| Compliance certificates | CE, RCM, Federal Communications Commission (FCC), VCCI |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector type | Micro-USB |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| USB connectivity | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 165 mm |
| Depth | 50.5 mm |
| Height | 39.4 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Other features | |
| USB connectivity | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Elo Touch Solutions Elo Edge Connect B...
£47.75
|
Bestseller
Logitech Z207 Bluetooth Computer Speak...
£65.55
|
Creative Labs Creative T60 Full range...
£50.05
|
Popular
Hercules DJMonitor 32 3-way Black Wire...
£63.85
|
Hot Product
Creative Labs Pebble X Full range Blac...
£60.79
|
Recommended
Creative Labs Creative Pebble Pro White
£43.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E894719
|
980-001295
|
51MF1705AA001
|
4768221
|
51MF1715AA000
|
51MF1710AA003
|
| Manufacturer |
Elo Touch Solutions
|
Logitech
|
Creative Labs
|
Hercules
|
Creative Labs
|
Creative Labs
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
| RMS rated power |
2W to 5W
|
5W to 10W
|
25W to 50W
|
25W to 50W
|
10W to 25W
|
N/A
|







