Be the first to review this product
Epson Premium Matte Label - Continuous Roll: 102mm x 60m
In stock
SKU
C33S045741
Premium Matte Label - Continuous Roll: 102mm x 60m
| SKU | C33S045741 |
|---|---|
| EAN | 8715946688435 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Matte finished paper labels with permanent adhesive
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Matte |
| Adhesive type | Permanent |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | Epson ColorWorks C7500G Epson ColorWorks C7500 ColorWorks CW-C6500Pe ColorWorks CW-C6500Ae ColorWorks CW-C6000Ae |
| Type | Continuous label |
| Best uses | Healthcare, Logistics, Pharmacy |
| Weight & dimensions | |
| Sheet length | 60 m |
| Label width | 10.2 cm |
| Label size | 76 mm x 127 mm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Package width | 141 mm |
| Package depth | 141 mm |
| Package height | 106 mm |
| Package weight | 8.82 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 141 mm |
| Package depth | 141 mm |
| Package height | 106 mm |
| Package weight | 8.82 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 18 |
| Labels per roll | 265 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Country of origin | Poland |
| Compatible products | Epson ColorWorks C7500G Epson ColorWorks C7500 ColorWorks CW-C6500Pe ColorWorks CW-C6500Ae ColorWorks CW-C6000Ae |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Logistics data | |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Poland |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Epson Premium Matte Label - Continuous...
£101.68
|
Recommended
Zebra 8000T Extra Tuff 180 Tag White
£105.58
|
Zebra Z-Select 2000T White
£83.27
|
Popular
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
£127.77
|
Bestseller
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
£101.83
|
Hot Product
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
£101.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C33S045741
|
3006305
|
880134-203
|
800263-105
|
800262-205
|
800262-405
|
| Manufacturer |
Epson
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|















































































