Be the first to review this product
Epson TM-P20II (101): Mobile Receipt, Bluetooth, USB-C, Black, EMEA
In stock
SKU
C31CJ99101
Epson TM-P20II (101): Mobile Receipt, Bluetooth, USB-C, Black, EMEA
- All-new, compact and stylish design: Features an ergonomic and light form-factor that's intuitive to use.
- Print anywhere, anytime: Perfect for on-the-go environments, including in-vehicle applications.
- Extremely robust and reliable: Improved impact resistance, and IP54-rated for dust and water ingress.
- Excellent connectivity: USB-C and W-Fi, plus a W-Fi Direct mode for effortless printing.
- Easy to set-up and configure: Supplies with "Quick-start" sheet with QR-code links to video guides.
| Print technology | Thermal |
|---|---|
| Type | Mobile printer |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| SKU | C31CJ99101 |
| EAN | 8715946709277 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video View Video View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
2-inch portable receipt printer
Sporting an all-new, ultra-light and stylish design, this popular receipt printer offers a range of new and advanced features, as well as enhanced durability. Providing outstanding flexibility, reliability, connectivity and ease-of-use, it's perfect for busy, on-the-go environments such as retail, hospitality and in-vehicle applications.
Compact, stylish and ultra-light
Whatever your application, from retail to hospitality, this receipt printer is designed to make life easy. Wi-Fi model weighing only 223g (approx.) and Bluetooth model 216g (approx.), its ultra-light form factor makes it the ideal solution for any on-the-go environment.
Robust and reliable
When you’re out and about, your devices are exposed to many hazards of everyday life. But with its increased impact resistance and protection to IP54 standards, the TM-P20II is designed to withstand most ordinary knocks, as well as exposure to dust and water.
Outstanding connectivity, range and battery life
With USB-C connectivity, plus support for Bluetooth 5.0 “classic” and low-energy modes, it provides excellent range, seamless pairing and reliable all-day battery life, while its Wi-Fi 5 capability means that it offers excellent wireless performance, including a Wi-Fi “Direct” mode enabling direct connection of up to 8 devices without the need to connect to a network or hotspot.
Great for in-vehicle applications
Fully approved for use in vehicles, the highly compact and fully self-contained TM-P20II is easily integrated into your workflow, helping you to become more efficient and productive.
Easy and comfortable to carry
Super-light and ergonomically designed, the TM-P20II can be easily mounted onto a belt, or shoulder carried using an (optional) strap.
Fast, easy set-up
Because the TM-P20II comes with a comprehensive “quick start” sheet, which includes QR-codes that link to video guides, set-up and configuration is simple and hassle-free - so you can be up and running almost instantly.
Sporting an all-new, ultra-light and stylish design, this popular receipt printer offers a range of new and advanced features, as well as enhanced durability. Providing outstanding flexibility, reliability, connectivity and ease-of-use, it's perfect for busy, on-the-go environments such as retail, hospitality and in-vehicle applications.
Compact, stylish and ultra-light
Whatever your application, from retail to hospitality, this receipt printer is designed to make life easy. Wi-Fi model weighing only 223g (approx.) and Bluetooth model 216g (approx.), its ultra-light form factor makes it the ideal solution for any on-the-go environment.
Robust and reliable
When you’re out and about, your devices are exposed to many hazards of everyday life. But with its increased impact resistance and protection to IP54 standards, the TM-P20II is designed to withstand most ordinary knocks, as well as exposure to dust and water.
Outstanding connectivity, range and battery life
With USB-C connectivity, plus support for Bluetooth 5.0 “classic” and low-energy modes, it provides excellent range, seamless pairing and reliable all-day battery life, while its Wi-Fi 5 capability means that it offers excellent wireless performance, including a Wi-Fi “Direct” mode enabling direct connection of up to 8 devices without the need to connect to a network or hotspot.
Great for in-vehicle applications
Fully approved for use in vehicles, the highly compact and fully self-contained TM-P20II is easily integrated into your workflow, helping you to become more efficient and productive.
Easy and comfortable to carry
Super-light and ergonomically designed, the TM-P20II can be easily mounted onto a belt, or shoulder carried using an (optional) strap.
Fast, easy set-up
Because the TM-P20II comes with a comprehensive “quick start” sheet, which includes QR-codes that link to video guides, set-up and configuration is simple and hassle-free - so you can be up and running almost instantly.
| Printing | |
|---|---|
| Colour | No |
| Type | Mobile printer |
| Print technology | Thermal |
| Print speed | 100 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Performance | |
| Type | Mobile printer |
| Print technology | Thermal |
| Print speed | 100 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Paper handling | |
| Printing media thickness | 75 µm |
| Maximum printing width | 5.8 cm |
| Paper loading type | Top & front |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Print technology | |
| Type | Mobile printer |
| Print technology | Thermal |
| Print speed | 100 mm/sec |
| Print quality | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 5.8 cm |
| Technical details | |
| Maximum printing width | 5.8 cm |
| Product colour | Black |
| Cutter | Yes |
| Colour | No |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cutter | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| AC input voltage | 7.2 V |
| Power source type | DC |
| Battery capacity | 1240 mAh |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 79 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 46 mm |
| Weight | 220 g |
| Packaging data | |
| Cables included | USB |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Battery | |
| Battery capacity | 1240 mAh |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Epson TM-P20II (101): Mobile Receipt,...
£211.79
|
Popular
Star Micronics mC-Print2 203 x 203 DPI...
£214.26
|
Recommended
Citizen CT-S4500 203 x 203 DPI Wired D...
£258.04
|
Epson TM-m30II (122A0): USB + Ethernet...
£216.00
|
Bestseller
Epson TM-T88VII (112): USB, Eth, Seria...
£260.33
|
Hot Product
Epson TM-T88VII (112A0): USB, Eth, Ser...
£259.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C31CJ99101
|
39653190
|
CTS4500XNEBX
|
C31CJ27122A0
|
C31CJ57112
|
C31CJ57112A0
|
| Manufacturer |
Epson
|
Star Micronics
|
Citizen
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Mobile printer
|
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
| Print technology |
thermal
|
thermal
|
direct thermal
|
direct thermal
|
thermal
|
thermal
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|















