Be the first to review this product
HP Z3700 White Wireless Mouse
In stock
SKU
V0L80AA
Z3700 White Wireless Mouse
- The sleek design complements your favorite HP devices, and fits comfortably anywhere.
- The 2.4GHz wireless connection reliably keeps you hooked up.
- With up to 16 months of life on a single AA battery[2], this mouse was designed to push the limits.
| Device interface | RF Wireless |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | V0L80AA |
| EAN | 5704174012672 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Designed with flair
The sleek design complements your favorite HP devices, and fits comfortably anywhere.
Wireless convenience
The 2.4GHz wireless connection reliably keeps you hooked up.
Battery life that lasts
With up to 16 months of life on a single AA battery[2], this mouse was designed to push the limits.
The mouse that makes a statement
It’s time your accessories matched your needs. Meet your new wireless mouse[1], carefully crafted to bring its unique slim style to your work. It’s functional. It’s portable. It’s fashionable. It’s yours.
It’s time your accessories matched your needs. Meet your new wireless mouse[1], carefully crafted to bring its unique slim style to your work. It’s functional. It’s portable. It’s fashionable. It’s yours.
| Design | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | White |
| HP segment | Home |
| Colour name | White |
| Technical details | |
| Weight | 50 g |
| Product colour | White |
| UNSPSC-code | 43211612 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894813152 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Width | 101 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 25.3 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 150 g |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 53 mm |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Warranty card | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894813152 |
| Other features | |
| Weight | 50 g |
| Compatibility | Compatible across all notebooks and desktops platform with Windows Vista/7/8/10 and USB port available. |
| Compatible operating systems | Windows 7; Windows 11; Windows 10; Windows 8; macOS; Chrome OS™ |
| UNSPSC-code | 43211612 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
HP Z3700 White Wireless Mouse
£30.00
|
Bestseller
Kensington Orbit Optical Trackball
£28.24
|
HP RH304AA mouse Office Ambidextrous U...
£24.00
|
Hot Product
Logitech M500 mouse USB Type-A Laser 1...
£38.40
|
Recommended
Logitech M500 mouse Right-hand USB Typ...
£38.40
|
Popular
Kensington Orbit Trackball with Scroll...
£43.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V0L80AA
|
64327EU
|
RH304AA
|
910-001202
|
910-001203
|
K72337EU
|
| Manufacturer |
HP
|
Kensington
|
HP
|
Logitech
|
Logitech
|
Kensington
|
| Buttons quantity |
N/A
|
2
|
2
|
6
|
5
|
2
|
| Movement detection technology |
N/A
|
Optical
|
Optical
|
Laser
|
Laser
|
Optical
|
| Purpose |
N/A
|
office
|
office
|
N/A
|
office
|
office
|
| Device interface |
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
N/A
|
N/A
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
Ring
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|







































































































































































