Be the first to review this product
Kensington MY230 EQ Rechargeable Mouse – Wireless – Midsize
- Minimum 41% post-consumer recycled content of the total plastic components. Excludes PCB assembly, rechargeable battery, 2.4GHz dongle, and charging cable.
- Convenient and secure wireless connectivity using 2.4GHz USB-A receiver or Bluetooth® (BT 5.0).
- Windows and macOS compatible.
- Rechargeable 500mAh battery supports up to 3 months of productivity with a single charge.
- Quiet-click design reduces noise in busy workspaces.
- 3-button ambidextrous design is ideal for mass deployments where a single device is needed to accommodate all users.
- LED lights offer visual confirmation of battery life and pairing channels.
- Customise your workflow using free KensingtonWorksTM software.
- 3-Year limited warranty.
Sustainability Attributes
Certified recycled content that conforms to SCS Recycled Content Standard V8-0 for a minimum 41% post-consumer recycled content of the total plastic components. Excludes PCB assembly, rechargeable battery, 2.4GHz dongle, and charging cable.
Reliable Wireless Connection Options
Provides two convenient and secure connectivity options – a compact USB-A nano receiver for a reliable 2.4GHz wireless connection with government-grade AES 128-bit encryption, and Bluetooth® (BT 5.0) for seamless wireless connectivity. Windows and macOS compatible.
Rechargeable 500mAh Battery
Supports up to 3 months of productivity with a single charge. Includes USB-A to USB-C® cable for charging.
Quiet-Click Ambidextrous Design
Significantly quieter than a standard mouse, the MY230 reduces noise in busy workplaces. Comfortable for both left and right-handed users, it features a center scroll wheel with 3 buttons to support efficient clicking and scrolling.
LED Indicators
Convenient lights offer visual confirmation of battery life and pairing channels.
Connect & Use or Customize Buttons
Supports standard button functionality for instant connectivity or use free downloadable KensingtonWorks™ software to customise your experience to fit workflow needs.
3-Year Limited Warranty
Enjoy peace of mind knowing you are covered by Kensington with a 3-year limited warranty.
| Mouse | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Input device | |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wireless |
| Special features | EQ |
| Rechargeable battery | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Battery type | Built-in battery |
| Packaging data | |
| Package weight | 178 g |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 39 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 117 mm |
| Master (outer) case length | 315 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.19 kg |
| Products per master (outer) case | 0 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 1.19 kg |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Special features | EQ |
| Master (outer) case net weight | 1.19 kg |
| Rechargeable battery | Yes |
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kensington MY230 EQ Rechargeable Mouse...
£24.19
|
DELL 11D3V mouse USB Type-A Optical 10...
£19.42
|
Recommended
Lenovo 06P4069 mouse Office Ambidextro...
£21.60
|
New
Kensington Orbit Optical Trackball
£28.24
|
Popular
HP RH304AA mouse Office Ambidextrous U...
£24.00
|
Bestseller
Logitech Marathon Mouse M705
£28.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K75304WW
|
11D3V
|
06P4069
|
64327EU
|
RH304AA
|
910-001949
|
| Manufacturer |
Kensington
|
DELL
|
Lenovo
|
Kensington
|
HP
|
Logitech
|
| Buttons quantity |
N/A
|
3
|
3
|
2
|
2
|
7
|
| Movement detection technology |
N/A
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
N/A
|
N/A
|
office
|
N/A
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
N/A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|











































































































































































