Be the first to review this product
iiyama ProLite T2452MSC-B2AG computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Black
Vivid colors and wide viewing angles
Ensure perfect visibility from any position - The IPS panel delivers vivid, consistent colors and wide viewing angles, ideal for dynamic retail environments and busy commercial spaces.
Responsive interaction and good protection
Featuring intuitive DeepContrast PCAP+ touch technology with Optical Bonding, the screen offers smooth and responsive interaction with reduced glare, while remaining protected from moisture and condensation. Perfect for high-use environments.
Deep contrast and less reflections
Enjoy crystal-clear visuals with deep contrast and less glare - the optical bonded touch panel ensures sharp, easy-to-read content, even under bright retail lighting.
Always clear, always clean
The scratch-resistant, anti-fingerprint coating keeps the screen looking clear and professional even in busy retail settings, reducing visible smudges and protecting the surface from daily wear - your content always shines and the display stays easy to clean.
Designed for comfort and efficiency, the adjustable stand supports ergonomic positioning, and the integrated cable management system keeps your workspace neat. With built-in audio and versatile connectivity (HDMI, DisplayPort, USB 3.2 hub), it offers a clean and flexible setup. Sleek edge-to-edge glass and a refined black design make it as stylish as it is functional – perfect for interactive signage, retail, POS, hospitality and creative spaces.
Vivid colors and wide viewing angles
Ensure perfect visibility from any position - The IPS panel delivers vivid, consistent colors and wide viewing angles, ideal for dynamic retail environments and busy commercial spaces.
Responsive interaction and good protection
Featuring intuitive DeepContrast PCAP+ touch technology with Optical Bonding, the screen offers smooth and responsive interaction with reduced glare, while remaining protected from moisture and condensation. Perfect for high-use environments.
Deep contrast and less reflections
Enjoy crystal-clear visuals with deep contrast and less glare - the optical bonded touch panel ensures sharp, easy-to-read content, even under bright retail lighting.
Always clear, always clean
The scratch-resistant, anti-fingerprint coating keeps the screen looking clear and professional even in busy retail settings, reducing visible smudges and protecting the surface from daily wear - your content always shines and the display stays easy to clean.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 420 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.275 x 0.275 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 138 kHz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 61 cm (24") |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Surface hardness | 7H |
| Touchscreen | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Positional accuracy | 2 mm |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Built-in camera | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Palm rejection | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Portuguese, Russian |
| Plug and Play | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Power | |
| Power cable length | 1.8 m |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 1.5 W |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Design | |
| Market positioning | Office |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI | Yes |
| USB Touch port | Yes |
| Number of downstream ports | 2 |
| Technical details | |
| Cable lock slot | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | CE, cTUVus, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 5.6 kg |
| Surface hardness | 7H |
| Touchscreen | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 90° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Portuguese, Russian |
| Plug and Play | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 567 mm |
| Depth (with stand) | 253.5 mm |
| Height (with stand) | 385 mm |
| Weight (with stand) | 5.6 kg |
| Package width | 635 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 7.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 635 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 7.1 kg |
| USB cable length | 1.5 m |
| Power cable length | 1.8 m |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Packaging content | |
| Power cable length | 1.8 m |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| USB cable length | 1.5 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Other features | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Positional accuracy | 2 mm |
| Compliance certificates | CE, cTUVus, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Surface hardness | 7H |
| Power supply type | Internal |
| Power cable length | 1.8 m |
| Touchscreen | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Front bezel colour | Black |
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
iiyama ProLite T2452MSC-B2AG computer...
£233.59
|
AG Neovo TM-23 computer monitor 58.4 c...
£321.23
|
Philips V Line Full HD LCD monitor 273...
£250.88
|
Popular
DELL P2419H computer monitor 61 cm (24...
£346.08
|
Recommended
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9...
£215.91
|
Bestseller
ASUS VT229H computer monitor 54.6 cm (...
£243.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T2452MSC-B2AG
|
TM-23
|
273V7QDSB/00
|
DELL-P2419H
|
TD2430
|
VT229H
|
| Manufacturer |
iiyama
|
AG Neovo
|
Philips
|
DELL
|
Viewsonic
|
ASUS
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Touchscreen |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Office
|
Business
|
Home
|
Business
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
LED
|
LCD
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
























































































































































































































































































































