Be the first to review this product
Jabra Engage 75 SE - Convertible, UK/HK/SG/AU/NZ
In stock
SKU
9655-583-117
Engage 75 SE - Convertible, UK/HK/SG/AU/NZ
- Up to 13 hours battery life
- Great for long wireless calls
- Incredible wireless range
- Connect to up to 5 devices
- Built to last
- Passive Noise-Cancellation
- Base with touchscreen
- 3 wearing styles
- 52 Hours standby
- Industry-leading wireless performance. Better customer connections
- Crystal-clear calls. Enhance the customer experience
- More talk time, less interruptions. Increase productivity
Industry-leading wireless performance.
Provides superior wireless connectivity to a range of 150 metres, enabling 3x more users in the same office space – with no loss in connection quality. Work away from the desk and still maintain a connection that won’t let you, or your customers, down.
Crystal-clear calls.
Advanced noise-cancelling microphone and enhanced speakers deliver crystal-clear calls even in noisy offices.
Fewer interruptions.
The busylight acts as a do not disturb sign for colleagues.
Connect to up to five devices simultaneously.
You can connect to a deskphone, softphone, analogue phone and 2 Bluetooth devices.
Choice of wearing options to suit every workstyle.
Soft ear cushions and additional padding on the headband provide all-day comfort and a secure fit.
Premium usability and build.
Easily answer and end calls, mute and adjust volume using the intuitive controls on the headset.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Wearing style | Head-band, Neck-band |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Certification | Zoom;Works with all leading UC platforms;Google Meet;Amazon Chime;Works With Chromebook |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| On/off switch | No |
| LED indicators | Call, Battery level, Mute |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Unified Communication |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| HD voice | No |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Unified communications | Yes |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Power bass | No |
| Technical details | |
| Speakerphone | No |
| Wearing style | Head-band, Neck-band |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra SDK;Jabra Xpress |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | Yes |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band, Neck-band |
| Certification | Zoom;Works with all leading UC platforms;Google Meet;Amazon Chime;Works With Chromebook |
| On/off switch | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 100 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Frequency response (talk mode) | 150 - 6800 Hz |
| Frequency response (music mode) | 40 - 16000 Hz |
| Headphones | |
| Headphone frequency | 40 - 16000 Hz |
| Driver unit | 1.3 cm |
| Heart rate monitor | No |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone mute | No |
| Digital Signal Processing (DSP) | No |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Battery capacity | 170 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Fast charging | No |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Replaceable battery | No |
| Indication | |
| Battery level indicator | Yes |
| LED indicators | Call, Battery level, Mute |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 21 g |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 93 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package width (imperial) | 14.5 cm (5.7") |
| Package height (imperial) | 9.3 cm (3.66") |
| Package depth (imperial) | 19 cm (7.48") |
| Carrying case | No |
| Packaging content | Headset;EarGels;Ear hook;Head band;Phone adapter cable;Neckband;User documents;Headset base unit;Power supply;USB-C to USB-A cable |
| Packaging content | |
| Packaging content | Headset;EarGels;Ear hook;Head band;Phone adapter cable;Neckband;User documents;Headset base unit;Power supply;USB-C to USB-A cable |
| Carrying case | No |
| Charging case | No |
| Charging stand | No |
| Certificates | |
| Certification | Zoom;Works with all leading UC platforms;Google Meet;Amazon Chime;Works With Chromebook |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Features | |
| Optimized for | Unified Communication |
| Supplier features | |
| Charging time | 90 min |
| Other features | |
| Auto power off | No |
| Speakerphone | No |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Digital Signal Processing (DSP) | No |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra SDK;Jabra Xpress |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Power consumption (typical) | 4.875 W |
| Packaging content | Headset;EarGels;Ear hook;Head band;Phone adapter cable;Neckband;User documents;Headset base unit;Power supply;USB-C to USB-A cable |
| Operating temperature (T-T) | 14 - 131 °F |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Charging time | 90 min |
| Protective pouch | No |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Jabra Engage 75 SE - Convertible, UK/H...
£239.48
|
Recommended
Jabra EVOLVE 65 UC Stereo
£247.25
|
Hot Product
Jabra EVOLVE 75+ UC
£280.60
|
Bestseller
Jabra Engage 75 Stereo
£292.10
|
Jabra Engage 75 Convertible
£305.90
|
Popular
Jabra Engage 65 Stereo
£261.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
9655-583-117
|
6599-829-409
|
7599-838-199
|
9559-583-111
|
9555-583-111
|
9559-553-111
|
| Manufacturer |
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Wearing style |
Ear-hook
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Ear-hook
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
N/A
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
N/A
|











































































