Be the first to review this product
Jabra Evolve2 USB Cable USB-A to USB-C - Black
In stock
SKU
14208-31
Evolve2 USB Cable USB-A to USB-C - Black
| Cable length | 1.2 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB A |
| SKU | 14208-31 |
| EAN | 0706487020578 |
| Manufacturer | Jabra |
| Availability | In Stock |
USB-A or USB-C to USB-C cable. Connect and charge your Jabra USB-C wireless headset from a USB-A or USB-C enabled device.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1.2 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.2 m |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 103 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 391.1 g |
| Packaging data | |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 103 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 391.1 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 5.28 kg |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 300 mm |
| Master (outer) case height | 230 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Jabra Evolve2 USB Cable USB-A to USB-C...
£17.39
|
Hot Product
Siig CE-CH0312-S1 USB cable 1 m USB 2....
£19.21
|
Bestseller
Lindy 5m USB 2.0 Active Extension Slim
£24.95
|
Popular
StarTech.com 6 ft Smart UPS Replacemen...
£16.30
|
Recommended
StarTech.com 9 m (30 ft.) Active USB 2...
£19.66
|
StarTech.com 1m Micro USB Cable - A to...
£22.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
14208-31
|
CE-CH0312-S1
|
42817
|
USBUPS06
|
USB2HAB30AC
|
USBAUB1MU
|
| Manufacturer |
Jabra
|
Siig
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
N/A
|
USB A
|
N/A
|
USB B
|
Micro-USB B
|
| USB version |
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|




















































































































































