Be the first to review this product
Satechi USB4 V2 Pro Cable USB cable USB4 Gen 4x2 1.2 m USB C Silver, Black
In stock
SKU
ST-YU4120K
USB4 V2 Pro, Up to 120Gbps, Up to 240W
- Speed. Power. Display.
- One Cable, No Compromises.
| SKU | ST-YU4120K |
|---|---|
| EAN | 0810086362400 |
| Manufacturer | Satechi |
| Availability | In Stock |
Three times the speed of USB4 and Thunderbolt 4.
Smash through 8K video transfers, massive project files, and VR assets without watching a progress bar crawl.
Laptop-grade charging
Plug into high-demand MacBooks, gaming laptops, or power banks and top up in minutes, not hours.
Eyes-wide-open visuals.
Create, stream, or game on ultra-smooth, razor-sharp displays, because pixelated and choppy just won’t cut it anymore.
Works with everything USB-C.
From legacy Thunderbolt 3 and 4 docks to USB2 through USB4 laptops, one cable rules them all—so you can upgrade devices, not cables.
Smash through 8K video transfers, massive project files, and VR assets without watching a progress bar crawl.
Laptop-grade charging
Plug into high-demand MacBooks, gaming laptops, or power banks and top up in minutes, not hours.
Eyes-wide-open visuals.
Create, stream, or game on ultra-smooth, razor-sharp displays, because pixelated and choppy just won’t cut it anymore.
Works with everything USB-C.
From legacy Thunderbolt 3 and 4 docks to USB2 through USB4 laptops, one cable rules them all—so you can upgrade devices, not cables.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB4 Gen 4x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1.2 m |
| Product colour | Silver, Black |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Fabric |
| USB Power Delivery up to | 240 W |
| Maximum data transfer rate | 120 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.2 m |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB4 Gen 4x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Silver, Black |
| Other features | |
| Product colour | Silver, Black |
| Cable type | Round cable |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Satechi USB4 V2 Pro Cable USB cable US...
£19.99
|
New
ROLINE USB 2.0 Cable, Type A-B 3 m
£29.40
|
Hot Product
Siig CE-CH0312-S1 USB cable 1 m USB 2....
£19.21
|
Bestseller
Lindy 5m USB 2.0 Active Extension Slim
£24.95
|
Popular
StarTech.com 6 ft Smart UPS Replacemen...
£16.09
|
Recommended
StarTech.com 9 m (30 ft.) Active USB 2...
£19.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST-YU4120K
|
11.02.8830
|
CE-CH0312-S1
|
42817
|
USBUPS06
|
USB2HAB30AC
|
| Manufacturer |
Satechi
|
Roline
|
Siig
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB B
|
N/A
|
USB A
|
N/A
|
USB B
|
| USB version |
USB4 Gen 4x2
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
N/A
|
USB 2.0
|











































































































