Be the first to review this product
Kensington Contour 15.6'' Laptop Backpack- Black
In stock
SKU
1500234
Contour 15.6'' Laptop Backpack- Black
- Hard wearing 1680 Denier Ballistic Nylon backpack protects and cushions your laptop
- Securely store your laptop or ultrabook & accessories in this backpack that fits up to 15.6''/39.6cm devices
- Padded shoulder straps and lumbar support panel designed to fit the contours of your body and ease back, neck and shoulder strain
- Laptop compartment with SnugFit(TM) protection system for oustanding laptop protection
- Stay organised on the move with mulitple accessories pockets and water bottle holder
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 16 " |
| Material | Polyester |
| SKU | 1500234 |
| EAN | 5028252168168 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Here's the protection you need for your notebook. Rugged yet comfortably lightweight, the Contour Backpack Laptop Case offers excellent computer protection with exceptional comfort. Its ergonomically designed side panels efficiently bring weight in towards your center of gravity.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Material | Polyester |
| Compatibility | Laptops |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Material | Polyester |
| Compatibility | Laptops |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Polyester |
| Compatibility | Laptops |
| Case type | Backpack |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 119.4 cm |
| Pallet net weight | 68.6 kg |
| Products per pallet (EU) | 24 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 68.6 kg |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 119.4 cm |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 68.6 kg |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Kensington Contour 15.6'' La...
£85.50
|
Wenger/SwissGear Transfer notebook cas...
£74.97
|
Hot Product
Wenger/SwissGear 600639 laptop case 43...
£75.24
|
Bestseller
Wenger/SwissGear 600637 notebook case...
£59.90
|
New
Wenger/SwissGear Pegasus Deluxe 16&quo...
£76.95
|
Popular
DELL Premier Backpack 15
£114.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1500234
|
600664
|
600639
|
600637
|
606492
|
PE-BP-15-20
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
DELL
|
| Material |
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
15" to 16"
|
14" to 15"
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Any brand
|
Dell
|
| Case type |
Backpack
|
Trolley case
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
| Product main colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|

































