Be the first to review this product
Kensington Simply Portable SP25 15.6” Laptop Backpack
In stock
SKU
K63207EU
Simply Portable SP25 15.6” Laptop Backpack
- Hard wearing Nylon backpack protects and cushions your laptop
- Securely store your laptop or ultrabook & accessories in this backpack that fits up to 15.6''/39.6cm devices
- Padded shoulder straps designed to ease neck and shoulder strain
- Stay organised on the move with mulitple accessories pockets
- Limited 3-year warranty
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 15.6 " |
| Material | Nylon |
| SKU | K63207EU |
| EAN | 5028252090407 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Travel in style with the classic design of the Kensington SP25 backpack. The padded interior pouch protects your laptop computer and the zipped compartments give you easy access to all your essentials when you are on the move.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Package width | 330 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package weight | 736 g |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Compatibility | Laptops |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Compatibility | Laptops |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatibility | Laptops |
| Case type | Backpack |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 107.4 cm |
| Pallet net weight | 65.4 kg |
| Products per pallet (EU) | 40 pc(s) |
| Other features | |
| Master (outer) case net weight | 4.23 kg |
| Pallet gross weight | 65.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 330 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package weight | 736 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 365 mm |
| Master (outer) case length | 525 mm |
| Master (outer) case height | 320 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.72 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 65.4 kg |
| Master (outer) case net weight | 4.23 kg |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 107.4 cm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kensington Simply Portable SP25 15.6”...
£19.86
|
Recommended
Targus CN01 laptop case 40.6 cm (16&qu...
£18.71
|
Popular
Kensington Simply Portable 15.6'&...
£16.21
|
New
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve
£20.84
|
Kensington SP12 Neoprene Sleeve - 12&q...
£20.69
|
Hot Product
Targus Classic+ 39.6 cm (15.6") B...
£17.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K63207EU
|
CN01
|
K62562EU
|
K62567US
|
K62569US
|
CN415EU
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Targus
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Targus
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
16" to 17"
|
11" to 12"
|
15" to 16"
|
| Case type |
Backpack
|
Messenger case
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Briefcase
|
















































































































































































































