Be the first to review this product
Kensington SP12 Neoprene Sleeve - 12"/30.5cm
In stock
SKU
K62569US
SP12 Neoprene Sleeve - 12"/30.5cm
- High density neoprene sleeve protects and cushions your ultrabook, tablet or e-reader
- Securely store your tablet, ultrabook, e-reader & accessories in this sleeve that fits up to 12''/30.4cm devices
- Zipper front storage compartment is ideal for storing chargers and cables while travelling
- Reinforced carry handle allows you to easily transport your device while reducing the worry that it might get dropped or damaged
- Detachable padded shoulder strap allows you to turn the sleeve into a portable case
- Extremely soft fleece lining protects your device from scratches
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 12 " |
| Material | Neoprene |
| SKU | K62569US |
| EAN | 0085896625698 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The Kensington SP12 Neoprene Sleeve features a neoprene exterior, which provides protection for your laptop or netbook, and soft comfortable carrying handles, while front and inside pockets provide plenty of room for accessories and important files. All the functionality you need at a great value.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Compatibility | Chromebooks; Netbooks; Tablets; Ultrabooks |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Compatibility | Chromebooks; Netbooks; Tablets; Ultrabooks |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatibility | Chromebooks; Netbooks; Tablets; Ultrabooks |
| Case type | Sleeve case |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 114.9 cm |
| Pallet net weight | 67.5 kg |
| Products per pallet (EU) | 150 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 67.5 kg |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 114.9 cm |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 67.5 kg |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Popular
Kensington SP12 Neoprene Sleeve - 12&q...
£20.69
|
Targus CN01 laptop case 40.6 cm (16&qu...
£18.71
|
Bestseller
Kensington Simply Portable SP25 15.6”...
£19.86
|
New
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve
£20.84
|
Recommended
Targus Classic+ 39.6 cm (15.6") B...
£17.33
|
Hot Product
Belkin B2B064-C00 laptop case 33 cm (1...
£23.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K62569US
|
CN01
|
K63207EU
|
K62567US
|
CN415EU
|
B2B064-C00
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Targus
|
Kensington
|
Kensington
|
Targus
|
Belkin
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
Neoprene
|
| Maximum screen size |
11" to 12"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
16" to 17"
|
15" to 16"
|
12" to 13"
|
| Case type |
Sleeve case
|
Messenger case
|
Backpack
|
Sleeve case
|
Briefcase
|
Sleeve case
|


































































































































































































