Be the first to review this product
HP Prelude Backpack 15.6
In stock
SKU
1E7D6AA
Prelude Backpack 15.6
- Stay organized with a top zip closure, a dedicated compartment for your notebook up to 15.6" diagonal, and easy-access internal and external pockets for your cables, adapters, pens, phone, and all the items you use most.
- Use the adjustable padded backpack straps to keep your hands free, or carry by the top handle.
- Get the reassurance of a one-year limited warranty.
| SKU | 1E7D6AA |
|---|---|
| EAN | 0195122282769 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Beautifully organized
Stay organized with a top zip closure, a dedicated compartment for your notebook up to 15.6" diagonal, and easy-access internal and external pockets for your cables, adapters, pens, phone, and all the items you use most.
Carry in comfort
Use the adjustable padded backpack straps to keep your hands free, or carry by the top handle.
World-class support
Get the reassurance of a one-year limited warranty.
The everyday business backpack
Help keep your notebook safe and your hands free while you’re on the move with the durable HP 15.6 Prelude Backpack, now with a pop of color from the stylish gray interior.
Help keep your notebook safe and your hands free while you’re on the move with the durable HP 15.6 Prelude Backpack, now with a pop of color from the stylish gray interior.
| Features | |
|---|---|
| Colour name | Gray |
| Case type | Backpack |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| HP segment | Business |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 310 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Width | 410 mm |
| Weight | 490 g |
| Package weight | 520 g |
| Height | 90 mm |
| Depth | 286 mm |
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Gray |
| Case type | Backpack |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Technical details | |
| Protection features | Water resistant |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Case type | Backpack |
| Water-resistant | Yes |
| Box contents | HP Prelude Backpack 15.6; Documentation |
| Sustainable technologies and materials | LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Packaging data | |
| Package width | 310 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 520 g |
| Other features | |
| Water-resistant | Yes |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Country of origin | China |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
HP Prelude Backpack 15.6
£28.50
|
Bestseller
Kensington Simply Portable SP25 15.6”...
£27.45
|
Recommended
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
£42.36
|
Hot Product
Targus TBB013EU laptop case 39.6 cm (1...
£38.33
|
Popular
DICOTA D31008 laptop case 39.6 cm (15....
£32.98
|
Wenger/SwissGear 600631 laptop case 40...
£42.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1E7D6AA
|
K63207EU
|
TBR003EU
|
TBB013EU
|
D31008
|
600631
|
| Manufacturer |
HP
|
Kensington
|
Targus
|
Targus
|
Dicota
|
Wenger/SwissGear
|
| Material |
N/A
|
Nylon
|
Polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
| Maximum screen size |
N/A
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Trolley case
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|


















































































































































































