Be the first to review this product
Kensington SP12 Neoprene Sleeve
In stock
SKU
K62569US
SP12 Neoprene Sleeve
- High density neoprene sleeve protects and cushions your ultrabook, tablet or e-reader
- Securely store your tablet, ultrabook, e-reader & accessories in this sleeve that fits up to 12''/30.4cm devices
- Zipper front storage compartment is ideal for storing chargers and cables while travelling
- Reinforced carry handle allows you to easily transport your device while reducing the worry that it might get dropped or damaged
- Detachable padded shoulder strap allows you to turn the sleeve into a portable case
- Extremely soft fleece lining protects your device from scratches
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 12 " |
| Material | Neoprene |
| SKU | K62569US |
| EAN | 0085896625698 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The Kensington SP12 12 Neoprene Sleeve features a neoprene exterior, which provides protection for your laptop or netbook, and soft comfortable carrying handles, while front and inside pockets provide plenty of room for accessories and important files. All the functionality you need at a great value.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Compatibility | Ultrabooks; Netbooks; Tablets; Chromebooks |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Compatibility | Ultrabooks; Netbooks; Tablets; Chromebooks |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatibility | Ultrabooks; Netbooks; Tablets; Chromebooks |
| Case type | Sleeve case |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 114.9 cm |
| Pallet net weight | 67.5 kg |
| Products per pallet (EU) | 150 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 67.5 kg |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 114.9 cm |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 67.5 kg |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Kensington SP12 Neoprene Sleeve
£20.69
|
Bestseller
Kensington Simply Portable SP25 15.6”...
£27.17
|
Popular
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve
£20.84
|
Hot Product
Targus Classic+ 39.6 cm (15.6") B...
£17.33
|
Recommended
Port Designs Courchevel Tl Eco 39.6 cm...
£25.35
|
New
Wenger/SwissGear LEGACY notebook case...
£26.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K62569US
|
K63207EU
|
K62567US
|
CN415EU
|
160514
|
600654
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Targus
|
Port Designs
|
Wenger/SwissGear
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
Nylon
|
N/A
|
| Maximum screen size |
11" to 12"
|
15" to 16"
|
16" to 17"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
| Case type |
Sleeve case
|
Backpack
|
Sleeve case
|
Briefcase
|
Briefcase
|
Briefcase
|




























































































































































































