Be the first to review this product
dbramante1928 Oxford - Sleeve ICON 13" Sleeve case Blue
In stock
SKU
OX13ICBU6837
Oxford - Sleeve ICON 13" - Deep Water
| SKU | OX13ICBU6837 |
|---|---|
| EAN | 5711428068378 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
Oxford ICON Sleeve is a premium, slim-profile sleeve designed to protect your MacBook without compromising on style, comfort or thoughtful design. Crafted from dbramante1928’s innovative ICON material, it features a soft-touch finish, exceptional durability, and an innovative top layer that resists stains and scratches, including easy removal of pen ink. Crafted with GRS-certified recycled content and fully recyclable, it's perfect for those who want reliable protection, a luxurious feel, and to make more responsible choices.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Features | |
| Product main colour | Blue |
| Case type | Sleeve case |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Brand compatibility | Apple |
| Lockable | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 335 mm |
| Weight | 160 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 304 x 15 x 215 mm |
| Height | 230 mm |
| Depth | 25 mm |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Brand compatibility | Apple |
| Technical details | |
| Case type | Sleeve case |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
dbramante1928 Oxford - Sleeve ICON 13&...
£17.46
|
Hot Product
Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16&qu...
£15.50
|
Recommended
Targus CN01 laptop case 40.6 cm (16&qu...
£18.71
|
Popular
Kensington Simply Portable 15.6'&...
£16.21
|
Bestseller
Kensington Simply Portable SP25 15.6”...
£19.86
|
New
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve
£20.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
OX13ICBU6837
|
CN31
|
CN01
|
K62562EU
|
K63207EU
|
K62567US
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Targus
|
Targus
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum screen size |
N/A
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
16" to 17"
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Sleeve case
|
Briefcase
|
Messenger case
|
Sleeve case
|
Backpack
|
Sleeve case
|
| Product main colour |
Blue
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|

































































































































































































