DICOTA D32099-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Briefcase Black
In stock
SKU
D32099-RPET
Top Traveller ONE 15-17.3", Black
- Lockable notebook compartment
- Slip-pocket with fastening strap to fixate notebook
- Generous space for documents and personal items
- Front pocket with workstation for mobile accessories
- Comfortable carrying handle and removable shoulder strap
| Brand compatibility | Universal |
|---|---|
| Maximum screen size | 17.3 " |
| Material | Polyester,Polyethylene terephthalate (PET) |
| Case type | Briefcase |
| SKU | D32099-RPET |
| EAN | 7640239421882 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | In Stock |
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Width | 450 mm |
| Weight | 590 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 420 x 30 x 300 mm |
| Height | 320 mm |
| Depth | 65 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Quantity | 1 |
| Shoulder strap | Yes |
| Interior pockets | Accessory pocket, Business Card, Cell phone pocket, Pen pocket |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Polyethylene terephthalate (PET), Recycled polyester |
| Gender | Unisex |
| Design | |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Shoulder strap | Yes |