Be the first to review this product
Satechi ST-LTB15 laptop case 38.1 cm (15") Sleeve case Grey
In stock
SKU
ST-LTB15
WATER-RESISTANT LAPTOP CARRYING CASE WITH POCKETS
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Maximum screen size | 15 " |
| Material | Nylon |
| Case type | Sleeve case |
| SKU | ST-LTB15 |
| EAN | 0879961006938 |
| Manufacturer | Satechi |
| Availability | In Stock |
Never compromise between style and function with Satechi Water Resistant Laptop Carrying Case. Featuring a durable, water-resistant nylon fabric and a fully-padded interior, your laptop will be protected and insulated from sudden drops, scratches, outside dirt and dust. Its clean, yet fully-functional design provides a sleek aesthetic to complement any laptop, equipped with convenient side pockets to organize and store your extra accessories. Available in both form-fitting 13” and 15” cases.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Pattern |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Width | 381 mm |
| Weight | 369 g |
| Height | 304.8 mm |
| Depth | 25.4 mm |
| Features | |
| Product main colour | Grey |
| Case type | Sleeve case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of front pockets | 3 |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Nylon |
| Surface coloration | Pattern |
| Compatibility | 13" - MacBook 2015/2016, MacBook Pro 13", Microsoft Surface Pro 4, Samsung Chromebook Plus, Lenovo Yoga 910 and most 13" laptops. 15" - MacBook Pro 15", HP Spectre x360 15", Dell XPS 15", Asus 2 in 1 Touchscreen 15" and most 15" laptops. |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of front pockets | 3 |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Nylon |
| Surface coloration | Pattern |
| Compatibility | 13" - MacBook 2015/2016, MacBook Pro 13", Microsoft Surface Pro 4, Samsung Chromebook Plus, Lenovo Yoga 910 and most 13" laptops. 15" - MacBook Pro 15", HP Spectre x360 15", Dell XPS 15", Asus 2 in 1 Touchscreen 15" and most 15" laptops. |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Nylon |
| Compatibility | 13" - MacBook 2015/2016, MacBook Pro 13", Microsoft Surface Pro 4, Samsung Chromebook Plus, Lenovo Yoga 910 and most 13" laptops. 15" - MacBook Pro 15", HP Spectre x360 15", Dell XPS 15", Asus 2 in 1 Touchscreen 15" and most 15" laptops. |
| Case type | Sleeve case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Satechi ST-LTB15 laptop case 38.1 cm (...
£14.23
|
Bestseller
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15....
£13.46
|
New
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve
£20.84
|
Popular
Kensington SP12 Neoprene Sleeve
£20.69
|
Hot Product
Targus CN414EU laptop case 36.3 cm (14...
£15.97
|
Recommended
Targus Classic+ 39.6 cm (15.6") B...
£16.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST-LTB15
|
TAR300
|
K62567US
|
K62569US
|
CN414EU
|
CN415EU
|
| Manufacturer |
Satechi
|
Targus
|
Kensington
|
Kensington
|
Targus
|
Targus
|
| Material |
Nylon
|
Polyester
|
Polyester
|
Neoprene
|
N/A
|
Polyester
|
| Maximum screen size |
14" to 15"
|
15" to 16"
|
16" to 17"
|
11" to 12"
|
14" to 15"
|
15" to 16"
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
Any brand
|
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Sleeve case
|
Briefcase
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Briefcase
|
Briefcase
|
| Product main colour |
Grey
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|

































































































































































