Be the first to review this product
Targus TBT238EU laptop case 39.6 cm (15.6") Black, Grey
In stock
SKU
TBT238EU
TBT238EU - Intellect Top Loading Case
| Product colour | Black,Grey |
|---|---|
| Maximum screen size | 15.6 " |
| Material | Polyester |
| SKU | TBT238EU |
| EAN | 5051794009309 |
| Manufacturer | Targus |
| Availability | In Stock |
- Accessibility - Top Loading
- Carrying Options - Carrying Strap
- Case Features - Accessory Pocket
- Maximum Screen Size Supported - 39.6 cm (15.6")
- Exterior Material - Polyester
- Carrying Options - Carrying Strap
- Case Features - Accessory Pocket
- Maximum Screen Size Supported - 39.6 cm (15.6")
- Exterior Material - Polyester
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Package width | 50 mm |
| Package height | 365 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Width | 43 mm |
| Weight | 490 g |
| Height | 280 mm |
| Depth | 385 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black, Grey |
| Country of origin | China |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Combination locks | No |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Mouse included | No |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Combination locks | No |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Technical details | |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Combination locks | No |
| Products per pallet | 120 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Products per pallet | 120 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package width | 50 mm |
| Package height | 365 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Mouse included | No |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 450 mm |
| Master (outer) case length | 455 mm |
| Master (outer) case height | 390 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.42 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 120 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Targus TBT238EU laptop case 39.6 cm (1...
£15.93
|
Bestseller
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15....
£13.46
|
Hot Product
Targus CN414EU laptop case 36.3 cm (14...
£22.97
|
Recommended
Targus Classic+ 39.6 cm (15.6") B...
£26.41
|
Belkin B2B064-C00 laptop case 33 cm (1...
£10.21
|
Popular
Belkin B2B075-C00 laptop case 35.6 cm...
£11.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TBT238EU
|
TAR300
|
CN414EU
|
CN415EU
|
B2B064-C00
|
B2B075-C00
|
| Manufacturer |
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Belkin
|
Belkin
|
| Material |
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
Polyester
|
Neoprene
|
Neoprene
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
14" to 15"
|
15" to 16"
|
12" to 13"
|
13" to 14"
|
| Case type |
N/A
|
Briefcase
|
Briefcase
|
Briefcase
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|



































































































































