Be the first to review this product
Satechi ST-LTB13 notebook case 33 cm (13") Briefcase Grey
In stock
SKU
ST-LTB13
Water-resistant Laptop Carrying Case With Pockets
| Brand compatibility | Universal |
|---|---|
| Maximum screen size | 13 " |
| Material | Fabric,Nylon |
| Case type | Briefcase |
| SKU | ST-LTB13 |
| EAN | 0879961006945 |
| Manufacturer | Satechi |
| Availability | In Stock |
Featuring a durable, water-resistant nylon fabric and a fully-padded interior, your laptop will be protected and insulated from sudden drops, scratches, outside dirt and dust.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Width | 279.4 mm |
| Weight | 306.1 g |
| Height | 342.9 mm |
| Depth | 38.1 mm |
| Features | |
| Product main colour | Grey |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of front pockets | 3 |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dirt resistant, Dust resistant, Scratch resistant, Water resistant |
| Material | Fabric, Nylon |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | No |
| Compatibility | MacBook Pro M2 Pro & Max 2023/M2 2022/M1 Pro & Max 2021/M1 2020, MacBook Air M2 2022/M1 2020/2020/2019/2018, Microsoft Surface Pro 4, Samsung Chromebook Plus, Lenovo Yoga 910 and most 13-inch |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Back pocket(s) | No |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Gender | Unisex |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of front pockets | 3 |
| Protection features | Dirt resistant, Dust resistant, Scratch resistant, Water resistant |
| Material | Fabric, Nylon |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | No |
| Compatibility | MacBook Pro M2 Pro & Max 2023/M2 2022/M1 Pro & Max 2021/M1 2020, MacBook Air M2 2022/M1 2020/2020/2019/2018, Microsoft Surface Pro 4, Samsung Chromebook Plus, Lenovo Yoga 910 and most 13-inch |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Back pocket(s) | No |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dirt resistant, Dust resistant, Scratch resistant, Water resistant |
| Material | Fabric, Nylon |
| Shoulder strap | No |
| Compatibility | MacBook Pro M2 Pro & Max 2023/M2 2022/M1 Pro & Max 2021/M1 2020, MacBook Air M2 2022/M1 2020/2020/2019/2018, Microsoft Surface Pro 4, Samsung Chromebook Plus, Lenovo Yoga 910 and most 13-inch |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Gender | Unisex |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Satechi ST-LTB13 notebook case 33 cm (...
£13.03
|
Bestseller
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15....
£13.46
|
Hot Product
Targus CN414EU laptop case 36.3 cm (14...
£15.97
|
Recommended
Targus Classic+ 39.6 cm (15.6") B...
£16.71
|
Targus TBT238EU laptop case 39.6 cm (1...
£12.07
|
Popular
Belkin B2B075-C00 laptop case 35.6 cm...
£11.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST-LTB13
|
TAR300
|
CN414EU
|
CN415EU
|
TBT238EU
|
B2B075-C00
|
| Manufacturer |
Satechi
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Belkin
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
Neoprene
|
| Maximum screen size |
12" to 13"
|
15" to 16"
|
14" to 15"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
13" to 14"
|
| Brand compatibility |
Universal
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Briefcase
|
Briefcase
|
Briefcase
|
Briefcase
|
N/A
|
Sleeve case
|
| Product main colour |
Grey
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|













































































































































