Be the first to review this product
Kensington KM150 EQ Deskop Se
In stock
SKU
K75562PN
KM150 EQ Wireless Desktop Set
- Composed of 63% post-consumer recycled (PCR) content* and delivered in FSC® certified packaging
- 2.4GHz wireless connection with government-grade AES 128-bit encryption
- Windows and macOS compatible
- Full-size keyboard with 6 rows of keys including a numeric keypad
- Sealed membrane design ensures that any will not damage the electronics and can be simply wiped dry
- LED indicators for battery-life, num lock, and caps lock
- Quiet click mouse with 1200DPI and 3 buttons
- Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids with disinfectants with no degradation.* *No visual degradation or inability to use as directed upon test completion
| SKU | K75562PN |
|---|---|
| EAN | 5028252644198 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Organizations often struggle to find affordable wireless keyboard and mouse sets with sustainability attributes. Ideal for large-scale deployments, the KM150 EQ Wireless Desktop Set is a reliable, value-for-money solution containing 63% post-consumer recycled (PCR) plastic*. It supports all-day productivity and focus with a full size keyboard and quiet-click mouse, government-grade AES encryption, and a sealed membrane to protect the keyboard’s internal electronics from accidental spills.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Technical details | |
| Special features | EQ |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 620 g |
| Package width | 36 mm |
| Package height | 183 mm |
| Package depth | 467 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Special features | EQ |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Kensington KM150 EQ Deskop Se
£40.80
|
Recommended
Microsoft Wired Desktop 600, DE keyboa...
£55.20
|
Hot Product
Logitech Desktop MK120
£34.80
|
Bestseller
Logitech Wireless Combo MK330
£33.18
|
Logitech Wireless Combo MK330
£38.46
|
Popular
Logitech Wireless Combo MK330 keyboard...
£45.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K75562PN
|
APB-00008
|
920-002539
|
920-003986
|
920-003982
|
920-003967
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Microsoft
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTZ
|
AZERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
| Mouse included |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Recommended usage |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Office
|
Office
|
| Device interface |
N/A
|
USB
|
USB
|
USB
|
RF Wireless
|
USB
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|























































































































































