Lanview LVN-MED-SC-1000BASE-X network media converter Single-mode
In stock
SKU
LVN-MED-SC-1000BASE-X
- 1x RJ45 port and 1x fiber SC port
- The Distance support to 80KM
- Easy-to-view LED indicators provide status to monitor
- network activity easily
- Extends - fiber distance from MMF 550m up to 80km for single-mode- fiber
- Provides switch con- gyration of Force /Auto transfer
- mode for FX port
| SKU | LVN-MED-SC-1000BASE-X |
|---|---|
| EAN | 5715063521168 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
it is engineered to transmit data for distances up to 80 kilometers.
Additionally, the SFP to Ethernet Converter can operate independently as a standalone device or in conjunction with Lanview's 19” system chassis.
| Network | |
|---|---|
| Flow control support | Yes |
| Cable types supported | Cat5 |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-LX |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Duplex system | Full |
| Fiber optic connector | SC |
| Performance | |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Flow control support | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Features | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Fiber optic connector | SC |
| Power | |
| Input voltage | 5 V |
| Input current | 1 A |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 95 mm |
| Depth | 78 mm |
| Weight | 430 g |
| Height | 23 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package width | 150 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 530 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| User guide | Yes |
| Packaging data | |
| Package depth | 100 mm |
| Package width | 150 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 530 g |
| Technical details | |
| Housing material | Metal |
| Transmission distance (max) | 20 km |
| Compliance certificates | RoHS |
| Indication | |
| LED indicators | Power |
| Design | |
| Certification | CE, FCC, Rohs |
| Management features | |
| Certificates | |
| Other features | |
| Power requirements | 5V 1A |