Lenovo 40B00300DK laptop dock/port replicator Wired Thunderbolt 4 Black, Red
In stock
SKU
40B00300DK
ThinkPad Thunderbolt 4 Workstation Dock
- The ThinkPad ThunderboltTM 4 Workstation Dock supports upto 230W PD
- Single 8K@30Hz or upto 4 4K@60HZ display support
- Silent firmware upgrades, vPro/AMT Pass through support, and
| Product colour | Black,Red |
|---|---|
| SKU | 40B00300DK |
| EAN | 5704174859543 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | In Stock |
Premium Thunderbolt™ 4 Docking Experience: ThinkPad Thunderbolt 4 Workstation Dock delivers reliable and consistent industry leading video, data and power connectivity; Maximize Your Productivity: Expand your horizon with versatile 8K display support or multiple 4K displays support, Upto 230W Power Delivery to Workstation, silent firmware upgrades, VPro/AMT support and transfer data at lightning fast 40Gbps.; The ThinkPad Thunderbolt 4 Workstation Dock is future-proof and fully loaded to take your productivity, efficiency and creativity to the peak.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| Host interface | Thunderbolt 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 0 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 230 W |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Number of displays supported | 4 |
| Card reader integrated | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Cable lock slot | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Certification | cULus, FCC, ICES, NOM |
| Cable lock slot type | Kensington |
| HD type | 8K Ultra HD |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Technical details | |
| Cable lock slot | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Storage | |
| Multimedia | |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Power consumption (max) | 230 W |
| Output voltage | 20 V |
| Output current | 15 A |
| Power supply | 300 W |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 450 g |
| Width | 220 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 30 mm |
| Package weight | 1.9 kg |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 85 mm |
| Design | |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.9 kg |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 85 mm |