OSFNB2WPI13.3WL-169
Security Filter 2-Way Plug-In 13.3in (16:9) (inc. Anti-blue light reduction)
  • Offers protection from 2 viewing angles - left and right
  • Double sided - Choose from Matt or Glossy finish
  • No adhesive, easy to remove and to apply where privacy is needed
More Information
Suitable for Monitor/Notebook
Maximum screen size 13.3 "
Type Frameless display privacy filter
SKU OSFNB2WPI13.3WL-169
EAN 5056006131038
Manufacturer Origin Storage
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Key Features
• Made from high quality materials
• Anti-glare material minimises reflections on your screen
• Works with Touchscreens
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeCorner tab
Fingerprint resistantYes
Easy to removeYes
Durable screen protection‎Yes
Bubble-free applicationYes
Easy to applyYes
Country of originUnited Kingdom
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Screen formatStandard
Light transmission68%
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-blue, Anti-glare, Privacy
Aspect ratio16:9
Compatibility13.3inch widescreen devices
Protection featuresScratch resistant
Technical details
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission68%
Filter colourTransparent
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Maximum screen size33.8 cm (13.3")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor/Laptop
Screen size HxW165 x 295 mm
Display diagonal (metric)33.782 cm
MaterialPlastic
Harmonized System (HS) code85299097
Design
Filter colourTransparent
Suitable forMonitor/Laptop
Screen size HxW165 x 295 mm
MaterialPlastic
Product colourTransparent
Ergonomics
Screen size HxW165 x 295 mm
Weight & dimensions
Depth0.35 mm
Height (imperial)16.5 cm (6.51")
Width (imperial)29.5 cm (11.6")
Width295 mm
Height165 mm
Display
Other features
Product colourTransparent
Logistics data
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Origin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 13.3in (16:9) (inc. Anti-blue light reduction) Origin Storage Security Filter 2-Way P...
Origin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 14.0in (16:9) (inc. Anti-blue light reduction)
Bestseller
Origin Storage Security Filter 2-Way P...
Origin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 13.3in (16:10) (inc. Anti-blue light reduction) Origin Storage Security Filter 2-Way P...
Origin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 15.6in (16:9) (inc. Anti-blue light reduction) Origin Storage Security Filter 2-Way P...
Hot Product
Origin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 13.3in (16:9) (inc. Anti-blue light reduction) Origin Storage Security Filter 2-Way P...