16-Port Gigabit 802.3bt PoE++ Managed Injector Hub (600 watts)
  • Interface
  • .32-port RJ45
  • ..16-port 10/100/1000Mbps “Data input”
  • ..16-port 10/100/1000Mbps “Data + Power output”
  • .One 10/100/1000BASE-T management port
  • 802.3bt Power over Ethernet
  • .Complies with IEEE 802.3bt Power over Ethernet Plus Plus
  • .Backward compatible with IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus
  • .Up to 16 ports of IEEE 802.3at/IEEE 802.3bt PoE devices powered
  • .16 PoE ports with built-in 802.3bt type-4 PoE 95W injector function
  • .All PoE ports support 802.3at end-span/mid-span PoE 36W injector function
  • .Auto detects powered device (PD)
  • .Circuit protection prevents power interference between ports
  • .Remote power feeding up to 100 meters
  • PoE Management
  • .PoE admin-mode control
  • .PoE Consumption and allocation mode option
  • .Per port PoE function enable/disable
  • .Per port PoE Inline mode option (802.3BT(Factory default)/End-span/Mid-span)
  • .Per port PD type option (Standard(Factory default)/Legacy/Force)
  • .PoE port power feeding priority
  • .PD classification detection
  • .PoE schedule
  • .PD alive check
  • Security
  • .SPI Firewall Protection
  • .MAC Filtering
  • .System CA Certificate for HTTPS
  • Management
  • .IPv4 and IPv6 dual stack management
  • .Web interface for remote management
  • .PLANET DDNS and Easy DDNS
  • .Supports Network Time Protocol (NTP)
  • .System Maintenance
  • ..Firmware upload via HTTP
  • ..Configuration upload/download via HTTP
  • ..Reboot button for system reboot
  • ..Reset button for system reset to factory default
  • .PLANET Smart Discovery utility automatically finds PLANET devices on the network
  • .PLANET NMS System/NMSViewerPro/CloudViewer/CloudViewerPro for deployment management
  • .SNMP v1, v2c and v3 for system status monitoring
  • .SNMP trap for alarm notification of events
  • .System event log/remote syslog
  • .Scheduled System Power Rebooting
  • .Network Diagnostic
  • ..ICMPv6/ICMPv4 Remote Ping
  • ..Trace Route
  • Hardware
  • .19-inch rack mountable; 1U height
  • .Reset button for resetting to default setting and system reboot
  • .LED indicators for PoE ready and PoE activity
  • .LED indicators for power alert and fan alert
  • .LED indicators for PoE power usage status (watts)
  • .FCC Part 15 Class A, CE
More Information
Power over ethernet Yes
Ports type Gigabit Ethernet (10/100/1000)
Ports quantity 32
SKU UPOE-1600G
EAN 4711605281867
Manufacturer Planet
Availability In Stock
A Perfect Managed PoE++ Injector Hub with Full Power Budget
802.3bt PoE++ 95-watt Power over 4-pair UTP Solution
- PoE PTZ speed dome cameras
- Network devices
- Thin clients
- AIO (all-in-one) touch PCs, point of sale (POS) and information kiosks
- Remote digital signage displays
- PoE lightings
802.3bt PoE++ and Advanced PoE Power Output Mode Management
- 95W 802.3bt PoE++ Power Output Mode
- 36W End-span 802.3at PoE+ Power Output Mode
- 36W Mid-span 802.3at PoE+ Power Output Mode
Quick and Easy 802.3bt/at PoE Network Deployment
Built-in Unique PoE Functions for Powered Device Management
- PoE schedule
- PD alive check
- Scheduled power recycling
- PoE usage monitoring
Intelligent Powered Device Alive Check
PoE Schedule for Energy Savings
Scheduled Power Rebooting
Intelligent LED Indicator for Real-time PoE Usage
The UPOE-1600G helps users to monitor the current status of PoE power usage easily and efficiently by its advanced LED indication. Called “PoE Power Usage”, the front panel of the UPOE-1600G has four green LEDs indicating 150W, 300W, 450W and 600W of PoE power usage.
PoE Usage Monitoring
High Power Budget for PoE Extension
Smart Fan Design for Silent Operation
Cybersecurity Network Solution to Minimize Security Risks
User-friendly Web Management Interface
Remote Management Solution
Learn more: https://www.planet.com.tw/en/product/upoe-1600g-v3
Management features
Reset buttonYes
Switch typeManaged
Web-based managementYes
System event logYes
Ports & interfaces
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity32
Basic switching RJ-45 Ethernet ports typeGigabit Ethernet (10/100/1000)
Installed SFP modules quantity0
Network
Cable types supportedCat5, Cat5e, Cat6
Networking standardsIEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u
Broadcast storm controlYes
Auto MDI/MDI-XYes
10G supportNo
Auto-negotiationYes
Security
Security algorithmsSNMP
DHCP featuresDHCP client
Design
Reset buttonYes
On/off switchYes
Form factor1U
Product colourBlue
LED indicatorsYes
Housing materialMetal
Rack mountingYes
Number of fans3 fan(s)
CertificationFCC Part 15 Class A, CE
Performance
Maximum cable length100 m
Firmware upgradeableYes
Auto-negotiationYes
Harmonized System (HS) code85176990
Power
Power consumption (max)800 W
Output current8 A
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet (PoE) power per port15 W
Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity24
Total Power over Ethernet (PoE) budget600 W
Power over Ethernet (PoE) ports quantity24
Power over Ethernet (PoE)Yes
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-10 - 70 °C
Storage relative humidity (H-H)5 - 90%
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 90%
Weight & dimensions
Width444 mm
Depth301 mm
Height44 mm