PF2-20-443249
2-Way Monitor Privacy Filter 20.0" 16:9
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 20.9 "
Type Frameless display privacy filter
SKU PF2-20-443249
EAN 5714590027716
Manufacturer ProXtend
Availability In Stock
•Fingerprint resistant
•Scratch resistant
•Blue light and UV protection
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
CertificationCE, REACH, RoHS
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Fingerprint resistantYes
Easy to removeYes
Durable screen protection‎No
Easy to applyYes
Country of originChina
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Screen formatWidescreen
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Aspect ratio16:9
Protection featuresScratch resistant
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to50%
MagneticNo
Blue light filterYes
Technical details
ReversibilityMatte-to-Glossy
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Minimum screen size50.8 cm (20")
Maximum screen size53.1 cm (20.9")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor
Screen size HxW249 x 443 mm
Display diagonal (metric)50.8 cm
MaterialPolyethylene terephthalate (PET)
Package typeHanging box
Sustainability complianceYes
CertificationCE, REACH, RoHS
Compliance certificatesRoHS
Design
Filter colourBlack
Screen size HxW249 x 443 mm
Product colourBlack, Transparent
Ergonomics
Screen size HxW249 x 443 mm
Weight & dimensions
Depth0.4 mm
Width443 mm
Weight100 g
Height249 mm
Packaging data
Package typeHanging box
Other features
Compliance certificatesRoHS
Sustainability
Sustainability complianceYes
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product ProXtend 2-Way Monitor Privacy Filter 20.0" 16:9 ProXtend 2-Way Monitor Privacy Filter...
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8...