3M BP156W9E display privacy filters Frameless display privacy filter 39.6 cm (15.6")
Bright Screen Privacy Filter for 15.6" Full Screen Laptop, 16:9, Black
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • 100% hand inspected for quality assurance
More Information
Suitable for Netbook
Maximum screen size 15.6 "
Type Frameless display privacy filter
SKU BP156W9E
EAN 0638060338438
Manufacturer 3M
Availability In Stock
Features
Anti-reflectiveNo
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Easy to removeYes
Durable screen protection‎Yes
Easy to applyYes
Screen formatWidescreen
Scratch-resistantYes
Light transmission85%
Easy to cleanYes
Display filter featuresAnti-glare
Aspect ratio16:9
Protection featuresScratch resistant
Limits viewing angle60°
Blue light filterYes
Technical details
Scratch-resistantYes
Light transmission85%
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Maximum screen size39.6 cm (15.6")
Aspect ratio16:9
Suitable forNetbook
Anti-reflectiveNo
Screen size HxW202 x 353 mm
Display diagonal (metric)396 cm
Design
Filter colourBlack
Product colourBlack
Ergonomics
Screen size HxW202 x 353 mm
Weight & dimensions
Height (imperial)20.2 cm (7.95")
Width (imperial)35.3 cm (13.9")
Width353 mm
Height202 mm
Other features
Product colourBlack
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product 3M BP156W9E display privacy filters Frameless display privacy filter 39.6 cm (15.6")