Be the first to review this product
Targus ASF27W9EU display privacy filters 68.6 cm (27")
In stock
SKU
ASF27W9EU
Privacy Screen 27"W (16:9)
- Privacy Screen for desktop screens 27"W (16:9)
- Works with touch screens and dual screens
- Blue light filter: Targus Privacy Screens reduce blue light for better protection and reading comfort
- Anti-glare
- Protect the information on your screen from unwanted viewing
- Targus privacy screens are more touch-sensitive than other screens on the market
- Reversible screen: shiny side ensures clarity for viewing inside, matt side reduces glare for viewing in bright light
- Three easy attachment options: under-bezel tabs, tab guides or re-usable adhesive strips
| Maximum screen size | 27 " |
|---|---|
| SKU | ASF27W9EU |
| EAN | 5051794008999 |
| Manufacturer | Targus |
| Availability | In Stock |
Protect the “data” on your visible screen in the office or on the move.
There are some things in life that are great to share. Important personal or company documents are not amongst them. You would not pass your personal photo album or business documents to the person sitting next to you in an airport or on a plane.
The digital age has replaced traditional paper documents and photographs with electronic files and digital pictures. So protect whatever information is on your screen from wandering eyes with a Targus Privacy Screen. The Privacy Screen is a micro slim film that covers the notebook/ LCD screen and only allows normal viewing from directly in front of it, whilst also reducing glare from the screen and protecting it from damage.
There are some things in life that are great to share. Important personal or company documents are not amongst them. You would not pass your personal photo album or business documents to the person sitting next to you in an airport or on a plane.
The digital age has replaced traditional paper documents and photographs with electronic files and digital pictures. So protect whatever information is on your screen from wandering eyes with a Targus Privacy Screen. The Privacy Screen is a micro slim film that covers the notebook/ LCD screen and only allows normal viewing from directly in front of it, whilst also reducing glare from the screen and protecting it from damage.
| Technical details | |
|---|---|
| Products per pallet | 360 pc(s) |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Material | Plastic |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Design | |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 600 mm |
| Width | 1 mm |
| Weight | 130 g |
| Height | 335 mm |
| Package height | 440 mm |
| Package depth | 690 mm |
| Package width | 5 mm |
| Package weight | 700 g |
| Packaging data | |
| Package height | 440 mm |
| Package depth | 690 mm |
| Package width | 5 mm |
| Package weight | 700 g |
| Other features | |
| Products per pallet | 360 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 360 pc(s) |
| Master (outer) case width | 115 mm |
| Master (outer) case length | 710 mm |
| Master (outer) case height | 465 mm |
| Master (outer) case gross weight | 7.84 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Targus ASF27W9EU display privacy filte...
£53.22
|
Recommended
Targus ASF23W9EU display privacy filte...
£78.27
|
Popular
Lenovo 0A61769 display privacy filter...
£71.68
|
Bestseller
3M Standard Privacy Filter BSF35.6W
£44.80
|
Hot Product
3M Standard Privacy Filter BSF39.6W
£50.40
|
New
HP 15.6-in Privacy Filter
£45.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ASF27W9EU
|
ASF23W9EU
|
0A61769
|
BSF35.6W
|
BSF39.6W
|
J7H71AA
|
| Manufacturer |
Targus
|
Targus
|
Lenovo
|
3M
|
3M
|
HP
|
| Suitable for |
N/A
|
N/A
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Type |
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|






































































