3M Privacy Filter for 13.3in Laptop, 16:9, PF133W9B
Privacy Filter for 13.3in Laptop, 16:9, PF133W9B
  • Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
  • Matte surface helps reduce glare and fingerprints
  • 3MTM COMPLYTM Flip Attach uses a proprietary hinge design to withstand the rigors of daily use
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
  • Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
  • 100% hand inspected for quality assurance.
More Information
SKU 7100210598
EAN 5704174083535
Manufacturer 3M
Availability In Stock
Features
Anti-reflectiveYes
Touchscreen compatibleNo
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeFlip attach + Attachment strip
Durable screen protection‎Yes
Country of originUnited States
Surface finishGlossy / Matt
Screen formatWidescreen
Scratch-resistantYes
Display filter featuresAnti-glare
Aspect ratio16:9
WidescreenYes
CompatibilityLenovo ThinkPad X13; Dell Latitude 5310; ASUS ExpertBook B5302CEA; Dell Latitude 5320
Special featuresCompatible For Device With Raized Bezel
Protection featuresScratch-resistant
Blue light filterYes
Technical details
Products per pallet2400 pc(s)
TypeFrameless display privacy filter
Scratch-resistantYes
Filter colourBlack
Maximum screen size33.8 cm (13.3")
Aspect ratio16:9
Suitable forLaptop
WidescreenYes
Anti-reflectiveYes
Screen size HxW294 x 166 mm
Display diagonal (metric)33.7 cm
Package typeBox
Pallet net width106.7 cm
Pallet net weight36.5 kg
Pallet net height120.7 cm
Pallet net length121.9 cm
Products per pallet (EU)1200 pc(s)
Pallet weight (EU)225.4 kg
Harmonized System (HS) code85299097
Compliance certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
Screen size HxW294 x 166 mm
Product colourBlack
Ergonomics
Screen size HxW294 x 166 mm
Weight & dimensions
Width294 mm
Weight30 g
Height166 mm
Package height254 mm
Package depth3 mm
Package width387 mm
Package weight139 g
Packaging data
Package typeBox
Package height254 mm
Package depth3 mm
Package width387 mm
Package weight139 g
Display
Other features
Products per pallet2400 pc(s)
Product colourBlack
Logistics data
Pallet gross width106.7 cm
Pallet gross length121.9 cm
Pallet gross height120.7 cm
Pallet gross weight225.4 kg
Shipping (inner) case width26.5 cm
Shipping (inner) case length39.9 cm
Shipping (inner) case height5.4 cm
Shipping (inner) case gross weight882 g
Products per shipping (inner) case5 pc(s)
Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC)50051128789631
Shipping (inner) case net weight152 g
Pallet net width106.7 cm
Pallet net weight36.5 kg
Pallet net height120.7 cm
Pallet net length121.9 cm
Pallet weight (EU)225.4 kg
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product 3M Privacy Filter for 13.3in Laptop, 16:9, PF133W9B 3M Privacy Filter for 13.3in Laptop, 1...