| SKU | LH75WAFWLGCXEN |
|---|---|
| EAN | 8806095981826 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | In Stock |
Unlimited Learning Possibilities
An intuitive UX that fits your needs
Powered by Android™
Effortless access to Google services
EDLA Certification
Take notes instantly, anywhere on the screen
Annotation On
Write independently, learn together
Split Note Mode
Display multiple screens simultaneously
Easy Multitasking
Smart, wireless sharing on multiple devices
Powerful Screen Sharing
Better interaction with best-in-class multi-touch
Multi-point touch drawing
Switch pens without changing settings
Dual Pen
Front panel controls for intuitive navigation
Quick Access Controls
Convenient connectivity with USB-C
3-in-1 USB-C port
Connectivity is enhanced with the 3-in-1 USB-C port, enabling screen mirroring, touch control and external device charging (max. 65W). Teachers can simply connect to the USB Type-C port, allowing them to deliver interactive and engaging lessons without any hassle.
Accessible content for any class size
HDMI out
Use your favorite OS for the learning
OPS (Open Pluggable Specification)
Seamless management, efficient operations
Device Management Solution
Notify across multiple devices, immediately
Advanced Messaging
Powered by Android™
EDLA Certification
Annotation On
Split Note Mode
Easy Multitasking
Powerful Screen Sharing
Multi-point touch drawing
Dual Pen
Quick Access Controls
3-in-1 USB-C port
HDMI out
Device Management Solution
Advanced Messaging
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Infrared |
| Panel type | IPS |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 8 ms |
| Pixel pitch | 429.6 x 429.6 mm |
| Colour gamut | 72% |
| Haze rate | 25% |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Pixel frequency (max) | 78 MHz |
| Features | |
| Touchscreen | Yes |
| Panel type | IPS |
| Response time | 8 ms |
| Colour gamut | 72% |
| Haze rate | 25% |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Product colour | Black |
| Operating system installed | Android |
| Computer system | |
| User memory | 64 GB |
| Operating system version | 14 |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDCP | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| RS-232 ports | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDCP version | 2.1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Video out | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| Certification | IEC62368-1/UL62368-1/IEC60950-1 / IS13252 |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 800 x 400 mm |
| Performance | |
| Operating hours (hours/days) | 12/7 |
| Remote control included | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 450 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Technical details | |
| Colour gamut | 72% |
| Haze rate | 25% |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1716.5 mm |
| Depth | 87.7 mm |
| Height | 1031.9 mm |
| Weight | 49.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1860 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 1125 mm |