Hikvision Value Series DS-D5B75RB/EL interactive whiteboard 190.5 cm (75") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Black HDMI
In stock
SKU
DS-D5B75RB/EL
75", 3840 x 2160, DLED, Touch, 8 ms, 400 cd/m, 1200:1, 60 Hz, 178°/178°, Cortex-A55 x4 1.92GHz, 4 GB / 64 GB, NIC, 2x 20 W, NFC, WIFI, Bluetooth, RJ-45, HDMI, RS-232, USB, 100-240 VAC, 50/60 Hz, Android 13, OPS
  • UHD 4K display with resolution of 3840 × 2160
  • Anti-glare and anti-blocking design to ensure smooth interaction
  • Quick response, at most 40-point touch controls and smooth writing experience
  • Multi-button design in front, convenient for classroom use
  • Compatible with OPS/OPS-C devices, realizing smooth switch between built-in systems
More Information
SKU DS-D5B75RB/EL
EAN 6942160481968
Manufacturer Hikvision
Availability In Stock
Product Family Value Series
Display
Display diagonal190.5 cm (75")
Working area1652.2 x 930.8 mm
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenYes
Touchscreen typeInfrared
Number of simultaneous touchpoints40
Touch resolution32768 x 32768 pixels
Touch system response time5 ms
Panel typeIPS
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Response time8 ms
Pixel pitch0.143 x 0.43 mm
Colour gamut72%
Haze rate25%
Touch technologyMulti-touch
Display brightness400 cd/m²
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display number of colours1.07 billion colours
HD type4K Ultra HD
LED backlighting typeDirect-LED
Contrast ratio (dynamic)15000:1
Maximum refresh rate60 Hz
Anti-glare screenYes
Touch object size (min)2 mm
Native aspect ratio16:9
Low Blue Light technologyYes
Hardness9H
LED backlightYes
Features
Display diagonal190.5 cm (75")
Working area1652.2 x 930.8 mm
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenYes
Touchscreen typeInfrared
Touch system response time5 ms
Panel typeIPS
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Response time8 ms
Pixel pitch0.143 x 0.43 mm
Colour gamut72%
Haze rate25%
Touch technologyMulti-touch
Display brightness400 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Maximum refresh rate60 Hz
Anti-glare screenYes
Touch object size (min)2 mm
Native aspect ratio16:9
Low Blue Light technologyYes
Hardness9H
LED backlightYes
Product colourBlack
Graphics cardMali-G52 MP2
Operating system installedAndroid
Computer system
Graphics cardMali-G52 MP2
Maximum internal memory64 GB
Built-in processorYes
User memory64 GB
Processor frequency1.92 GHz
Processor cores4
RAM capacity4 GB
Processor architectureARM Cortex-A55
Operating system version13
Audio
Built-in speaker(s)Yes
Number of built-in speakers2
Speaker power20 W
Projector
Built-in projectorNo
Network
BluetoothYes
Bluetooth version5.2
Bluetooth Low Energy (BLE)Yes
Wi-FiYes
Near Field Communication (NFC)Yes
Ethernet LAN data rates100 Mbit/s
Ethernet LANYes
Top Wi-Fi standardWi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi standards802.11a, 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n)
Antenna type2x2
Ports & interfaces
InterfaceHDMI
USB 2.0 ports quantity3
USB connector typeUSB Type-A, USB Type-C
HDMI ports quantity2
HDCPYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
RS-232 ports1
USB Type-C ports quantity1
USB 2.0 Type-A hub ports quantity3
HDMI version2.0
HDCP version1.4/2.2/2.3
Line-inYes
Line-outYes
OPS slot1
BluetoothYes
Bluetooth version5.2
Bluetooth Low Energy (BLE)Yes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Ergonomics
Wall mountableYes
Product colourBlack
VESA mountingYes
Panel mounting interface800 x 400 mm
Performance
Temperature sensorYes
Ambient light sensorYes
Operating hours (hours/days)16/7
Remote control includedYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (typical)175 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (max)217 W
Energy efficiency class (SDR)B
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours48 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Technical details
Working area1652.2 x 930.8 mm
Pixel pitch0.143 x 0.43 mm
Colour gamut72%
Haze rate25%
Quantity per pack1 pc(s)
Remote control includedYes
Weight & dimensions
Width1713.2 mm
Depth82.5 mm
Height1025.5 mm
Weight49.1 kg
Packaging data
Package width1907 mm
Package depth223 mm
Package height1160 mm
Package weight63 kg
Quantity per pack1 pc(s)
Stylus includedYes
Packaging content
Cables includedAC
Stylus includedYes
Mounting kitYes
ManualYes
Number of stylus pens2
Processor
Built-in processorYes
Processor frequency1.92 GHz
Processor cores4
Memory
Maximum internal memory64 GB
User memory64 GB
RAM capacity4 GB
Colour
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Hikvision Value Series DS-D5B75RB/EL interactive whiteboard 190.5 cm (75") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Black HDMI Hikvision Value Series DS-D5B75RB/EL i...
Samsung WM75B interactive whiteboard 190.5 cm (75") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Grey, White
Hot Product
Samsung WM75B interactive whiteboard 1...
Samsung WM65B interactive whiteboard 165.1 cm (65") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Grey, White