86TR3DQ-B.AUEQ
CreateBoard Standard, 86", 3840x2160, 1200:1, IPS, 400nit, HDMI, DisplayPort, USB, RJ-45, RS232C In, Wi-Fi
  • Resolution : 3,840 × 2,160 (UHD)
  • Brightness : 400 nit (Typ.)
  • Multi-Touch Point : Max. 50 Points
  • OS Ver. : Andorid 14 (EDLA)
  • Interface (Output) : HDMI Out, Audio Out, Touch USB (3), RJ45 (LAN)
More Information
SKU 86TR3DQ-B.AUEQ
EAN 8806096421239
Manufacturer LG
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Innovate, Collaborate, and Create with Seamless Technology, LG CreateBoard
Creative Whiteboard Solution
Various Teaching Templates
Easy to Save / Import / Export
LG CreateBoard Lab
LG’s proprietary whiteboarding software
Tools for Fluid Discussion
Web Browser
Multi-OS Support
LG CreateBoard Share
Wireless ScreenShare Feature for Seamless Meeting Environment
Simple Connection to LG CreateBoard Share
Presentation Convenience and Flexibility in Meeting Room
Presentation Convenience and Flexibility in Classroom
Secure Mode
LG ConnectedCare
Dashboard
Remote-control
Broadcasting
Alert Message
Google Certification
Google Play Store
Screen Lock
USB Lock Mode
Auto-remove Files
Users can set LG CreateBoard to delete files regularly for enhanced security.
Multi-touch
C-type Connection
Bluetooth Connectivity
Front Connectivity Design
Front Speaker and Subwoofer
Advanced Eye-care
Built-in OPS Slot
Multi-screen Mode
Display
Display diagonal2.18 m (86")
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenYes
Number of simultaneous touchpoints50
Touch system response time5 ms
Panel typeIPS
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Response time8 ms
Colour gamut72%
Touch technologyMulti-touch
Screen glass thickness3.2 mm
Display brightness400 cd/m²
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display number of colours1.07 billion colours
HD type4K Ultra HD
LED backlighting typeDirect-LED
Contrast ratio (dynamic)5000:1
Maximum refresh rate60 Hz
Handles quantity1
Anti-glare screenYes
Touch object size (min)2 mm
Native aspect ratio16:9
LED backlightYes
Features
Display diagonal2.18 m (86")
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenYes
Touch system response time5 ms
Panel typeIPS
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Response time8 ms
Colour gamut72%
Touch technologyMulti-touch
Screen glass thickness3.2 mm
Display brightness400 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Contrast ratio (dynamic)5000:1
Maximum refresh rate60 Hz
Handles quantity1
Anti-glare screenYes
Touch object size (min)2 mm
Native aspect ratio16:9
LED backlightYes
Product colourBlack
Graphics card familyARM
Graphics cardMali-G52 MP8
Operating system installedAndroid
Computer system
Graphics card familyARM
Graphics cardMali-G52 MP8
Maximum internal memory64 GB
Built-in processorYes
RAM capacity8 GB
Processor architectureARM Cortex A73 + ARM Cortex A53
Operating system version14
Audio
Built-in speaker(s)Yes
Speaker power40 W
Built-in subwooferYes
Subwoofer RMS power20 W
Projector
Built-in projectorNo
Network
BluetoothYes
Bluetooth version5.3
Wi-FiYes
Top Wi-Fi standardWi-Fi 6E (802.11ax)
Wake-on-LAN readyYes
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity1
USB connector typeMicro-USB A, USB Type-C
HDMI ports quantity3
RGB ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 ports1
USB Type-C ports quantity2
HDMI output ports quantity1
DisplayPorts quantity1
S/PDIF out portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity5
Line-inYes
OPS slot1
BluetoothYes
Bluetooth version5.3
Wi-FiYes
Ergonomics
Wall mountableYes
Product colourBlack
CertificationIEC 62368-1:2018; UL 62368-1:2019
VESA mountingYes
Panel mounting interface800 x 600 mm
Mean time between failures (MTBF)50000 h
Performance
Ambient light sensorYes
Remote control includedYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (typical)235 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (max)400 W
System requirements
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Mobile operating systems supportedAndroid
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Technical details
Colour gamut72%
Sustainability certificatesENERGY STAR, EPEAT, ErP
Compliance certificatesFederal Communications Commission (FCC)
Remote control includedYes
Weight & dimensions
Width1957 mm
Depth99.7 mm
Height1170 mm
Weight54.1 kg
Bezel width (L/T, R/B)15/25.6/15/43.5
Packaging data
Package width2110 mm
Package depth225 mm
Package height1291 mm
Package weight70.7 kg
Stylus includedYes
Packaging content
Cables includedHDMI, Power, USB
Stylus includedYes
Quick start guideYes
ManualYes
Processor
Built-in processorYes
Sustainability
Memory
Maximum internal memory64 GB
RAM capacity8 GB
Certificates
Colour
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product LG CreateBoard Standard interactive whiteboard 2.18 m (86") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Black LG CreateBoard Standard interactive wh...
Samsung WM75B interactive whiteboard 190.5 cm (75") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Grey, White
Hot Product
Samsung WM75B interactive whiteboard 1...
Samsung WM65B interactive whiteboard 165.1 cm (65") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Grey, White