Be the first to review this product
SanDisk 173386 USB flash drive 128 GB USB Type-A / Micro-USB Black, Transparent
In stock
SKU
SDDD3-128G-G46
128GB, USB 3.0
| Form factor | Slide |
|---|---|
| Product colour | Black,Silver,Transparent |
| Capacity | 128 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | SDDD3-128G-G46 |
| EAN | 0619659149697 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | In Stock |
- Removable storage medium with a USB 3.0 and micro USB connection that allows data to be written and erased as many times as is required
- For easy data transfer between a smartphone, tablet PC, notebook and PC
- Ideal as external memory for smartphone
- For easy data transfer between a smartphone, tablet PC, notebook and PC
- Ideal as external memory for smartphone
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 150 MB/s |
| Form factor | Slide |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A / Micro-USB |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Read speed USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 150 MB/s |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 128 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Read speed | 150 MB/s |
| Password protection | Yes |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black, Transparent |
| Form factor | Slide |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 30.2 mm |
| Weight | 5.2 g |
| Height | 11.8 mm |
| Depth | 25.5 mm |
| Package depth | 11.7 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package height | 152.4 mm |
| Package weight | 24.4 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 11.7 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 152.4 mm |
| Package weight | 24.4 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black, Transparent |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 118.9 mm |
| Master (outer) case length | 191.8 mm |
| Master (outer) case height | 181 mm |
| Master (outer) case gross weight | 700 g |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
SanDisk 173386 USB flash drive 128 GB...
£23.05
|
Verbatim Store 'n' Stay NANO...
£18.75
|
Hot Product
Verbatim PinStripe - USB Drive 16 GB -...
£18.75
|
Popular
Verbatim V3 - USB 3.0 Drive 256 GB - B...
£30.99
|
Bestseller
SanDisk 124109 USB flash drive 128 GB...
£21.14
|
New
Verbatim Secure Pro - USB 3.0 Drive 16...
£24.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDDD3-128G-G46
|
98130
|
49063
|
49168
|
SDCZ48-128G-U46
|
98664
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Sandisk
|
Verbatim
|
| Form factor |
slide
|
capless
|
slide
|
slide
|
slide
|
capless
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Silver
|
| Device interface |
USB Type-A / Micro-USB
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
N/A
|
2.0
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
32GB to 50GB
|
16GB to 25GB
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
16GB to 25GB
|






















































