Be the first to review this product
SanDisk Ultra Flair USB flash drive 32 GB USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black, Stainless steel
In stock
SKU
SDCZ73-032G-G46
32 GB, USB 3.0, 150MB/s, Black/Stainless Steel
| Form factor | Capless |
|---|---|
| Product colour | Black,Stainless steel |
| Capacity | 32 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | SDCZ73-032G-G46 |
| EAN | 0619659136697 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | In Stock |
Speed Meets Style
The SanDisk Ultra Flair™ USB 3.0 flash drive moves your files fast. Spend less time waiting to transfer files and enjoy high-speed USB 3.0 performance of up to 150MB/s. Its durable and sleek metal casing is tough enough to handle knocks with style. And, with password protection, you can rest assured that your private files stay private. Store your files in style with the SanDisk Ultra Flair USB 3.0 flash drive.
The SanDisk Ultra Flair™ USB 3.0 flash drive moves your files fast. Spend less time waiting to transfer files and enjoy high-speed USB 3.0 performance of up to 150MB/s. Its durable and sleek metal casing is tough enough to handle knocks with style. And, with password protection, you can rest assured that your private files stay private. Store your files in style with the SanDisk Ultra Flair USB 3.0 flash drive.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 150 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 150 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Form factor | Capless |
| Housing material | Metal |
| Security | |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.2 mm |
| Height | 6.6 mm |
| Depth | 42.4 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package width | 153 mm |
| Package height | 8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 102 mm |
| Package width | 153 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package weight | 20 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Plug and Play | Yes |
| Package weight | 20 kg |
| Housing material | Metal |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Other features | |
| Package weight | 20 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
SanDisk Ultra Flair USB flash drive 32...
£15.79
|
Hypertec 4GB USB2.0 EnCryptPLUS HyperD...
£16.34
|
New
Verbatim Store 'n' Stay NANO...
£18.75
|
Popular
Verbatim PinStripe - USB Drive 16 GB -...
£18.75
|
Hot Product
SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 1...
£22.50
|
Bestseller
SanDisk Ultra USB flash drive 32 GB US...
£15.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDCZ73-032G-G46
|
HYFLUSB044GB-BE
|
98130
|
49063
|
SDCZ50-016G-B35
|
SDCZ48-032G-U46
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Hypertec
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Form factor |
capless
|
cap
|
capless
|
slide
|
capless
|
slide
|
| Product colour |
N/A
|
Silver
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
N/A
|
4GB to 6GB
|
32GB to 50GB
|
16GB to 25GB
|
16GB to 25GB
|
32GB to 50GB
|
























































