Be the first to review this product
STABILO BOSS ORIGINAL marker 4 pc(s) Chisel tip Multi
In stock
SKU
70/4
BOSS Original Highlighter, 4 pcs, Assorted
| Quantity | 4 |
|---|---|
| Writing colours | Multi |
| SKU | 70/4 |
| EAN | 4006381215695 |
| Manufacturer | Stabilo |
| Availability | In Stock |
The Original and Still The Best
A wallet of 4 BOSS Highlighters in assorted colours
- Brighter Colours, Longer Lasting and Better Value
- Wedge tip draws broad lines for highlighting and fine lines for underlining
- Anti Dry-Out ink technology for up to 4 hours cap off time.
- Writing Length 375m 2-5mm Line Width
- Refillable
- Wallet contains Yellow, Green, Orange and Pink
A wallet of 4 BOSS Highlighters in assorted colours
- Brighter Colours, Longer Lasting and Better Value
- Wedge tip draws broad lines for highlighting and fine lines for underlining
- Anti Dry-Out ink technology for up to 4 hours cap off time.
- Writing Length 375m 2-5mm Line Width
- Refillable
- Wallet contains Yellow, Green, Orange and Pink
| Features | |
|---|---|
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Fluorescent | Yes |
| Stroke width (min) | 2 mm |
| Stroke width (max) | 5 mm |
| Ink type | Water-based ink |
| Housing shape | Rectangle |
| Tip type | Chisel tip |
| Writing colours | Multi |
| Product colour | Multicolour |
| Country of origin | Germany |
| Packaging data | |
| Package weight | 89 g |
| Package width | 18 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 89 g |
| Package width | 18 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | Germany |
| Tip type | Chisel tip |
| Writing colours | Multi |
| Colour | |
| Product colour | Multicolour |
| Other features | |
| Country of origin | Germany |
| Logistics data | |
| Customs product code (TARIC) | 96082000 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
STABILO BOSS ORIGINAL marker 4 pc(s) C...
£3.33
|
Hot Product
Nobo Glide Whiteboard Pens Bullet Tip...
£4.08
|
Popular
STABILO Boss Original Pastel marker 4...
£3.33
|
New
Sharpie 1986006 marker 3 pc(s) Fine ti...
£3.95
|
Nobo Mini Whiteboard Pen With Magnetic...
£3.15
|
Recommended
Nobo Glide Whiteboard Pens Fine Tip 4...
£3.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
70/4
|
1902096
|
70/4-2
|
1986006
|
1903792
|
1902077
|
| Manufacturer |
Stabilo
|
Nobo
|
Stabilo
|
Sharpie
|
Nobo
|
Nobo
|
| Writing colours |
Multi
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Assorted colours
|






