Be the first to review this product
STABILO Boss Original Pastel marker 4 pc(s) Chisel tip Lilac, Mint, Pink, Turquoise
In stock
SKU
70/4-2
BOSS Original Pastel highlighters, set of 4, hint of mint/pink blush/touch of turquoise/lilac haze
| Writing colours | Lilac,Mint,Pink,Turquoise |
|---|---|
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| SKU | 70/4-2 |
| EAN | 4006381492867 |
| Manufacturer | Stabilo |
| Availability | In Stock |
STABILO BOSS Europe's Number 1 highlighter - has had a pastel makeover. With the same chiselled tip as our STABILO BOSS original which can draw broad lines, highlight words, underline text. Its distinctive design stops the highlighter from rolling off tables so it's always where you left it. As with all BOSS highlighters it has anti-dry-out technology: meaning that the cap can be left off for up to 4 hours without it drying out.
- STABILO BOSS Original highlighter now available with 6 new pastel colours
- STABILO Anti-Dry Out Technology: 4 hour cap off time
- Refillable
- Wedge tip draws broad lines, highlights and underlines
- STABILO BOSS Original highlighter now available with 6 new pastel colours
- STABILO Anti-Dry Out Technology: 4 hour cap off time
- Refillable
- Wedge tip draws broad lines, highlights and underlines
| Features | |
|---|---|
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Cap off ink | Yes |
| Certification | CE |
| Stroke width (min) | 2 mm |
| Stroke width (max) | 5 mm |
| Ink type | Water-based ink |
| Cap off time | 4 h |
| Housing shape | Rectangle |
| Tip type | Chisel tip |
| Writing colours | Lilac, Mint, Pink, Turquoise |
| Housing material | Plastic |
| Country of origin | Germany |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Package weight | 90 g |
| Package width | 18 mm |
| Package height | 136 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 90 g |
| Package width | 18 mm |
| Package height | 136 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | Germany |
| Tip type | Chisel tip |
| Writing colours | Lilac, Mint, Pink, Turquoise |
| Material | |
| Housing material | Plastic |
| Other features | |
| Country of origin | Germany |
| Logistics data | |
| Customs product code (TARIC) | 96082000 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Popular
STABILO Boss Original Pastel marker 4...
£3.33
|
Bestseller
STABILO BOSS ORIGINAL marker 4 pc(s) C...
£3.33
|
Hot Product
Nobo Glide Whiteboard Pens Bullet Tip...
£4.08
|
New
Sharpie 1986006 marker 3 pc(s) Fine ti...
£3.95
|
Nobo Mini Whiteboard Pen With Magnetic...
£3.15
|
Recommended
Nobo Glide Whiteboard Pens Fine Tip 4...
£3.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
70/4-2
|
70/4
|
1902096
|
1986006
|
1903792
|
1902077
|
| Manufacturer |
Stabilo
|
Stabilo
|
Nobo
|
Sharpie
|
Nobo
|
Nobo
|
| Writing colours |
N/A
|
Multi
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Assorted colours
|






