Be the first to review this product
STABILO BOSS ORIGINAL marker 6 pc(s) Chisel tip Multi
In stock
SKU
70/6
BOSS Original Highlighter, 6 pcs, Assorted
| Quantity | 6 |
|---|---|
| Writing colours | Multi |
| SKU | 70/6 |
| EAN | 4006381215701 |
| Manufacturer | Stabilo |
| Availability | In Stock |
The Original and Still The Best
A wallet of 6 BOSS Highlighters in assorted colours
- Brighter Colours, Longer Lasting and Better Value
- Wedge tip draws broad lines for highlighting and fine lines for underlining
- Anti Dry-Out ink technology for up to 4 hours cap off time.
- Writing Length 375m 2-5mm Line Width
- Refillable
- Wallet contains Yellow, Green, Orange, Pink, Blue and Red
A wallet of 6 BOSS Highlighters in assorted colours
- Brighter Colours, Longer Lasting and Better Value
- Wedge tip draws broad lines for highlighting and fine lines for underlining
- Anti Dry-Out ink technology for up to 4 hours cap off time.
- Writing Length 375m 2-5mm Line Width
- Refillable
- Wallet contains Yellow, Green, Orange, Pink, Blue and Red
| Features | |
|---|---|
| Quantity per pack | 6 pc(s) |
| Fluorescent | Yes |
| Stroke width (min) | 2 mm |
| Stroke width (max) | 5 mm |
| Ink type | Water-based ink |
| Housing shape | Rectangle |
| Tip type | Chisel tip |
| Writing colours | Multi |
| Product colour | Multicolour |
| Country of origin | Germany |
| Packaging data | |
| Package weight | 143 g |
| Package width | 19 mm |
| Package height | 176 mm |
| Package depth | 111 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 143 g |
| Package width | 19 mm |
| Package height | 176 mm |
| Package depth | 111 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | Germany |
| Tip type | Chisel tip |
| Writing colours | Multi |
| Colour | |
| Product colour | Multicolour |
| Other features | |
| Country of origin | Germany |
| Logistics data | |
| Customs product code (TARIC) | 96082000 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
STABILO BOSS ORIGINAL marker 6 pc(s) C...
£5.00
|
Nobo Glide Whiteboard Pens Bullet Tip...
£4.08
|
STABILO BOSS ORIGINAL marker 8 pc(s) C...
£6.67
|
Nobo Liquid Ink Markers Bullet Tip 4 P...
£5.44
|
Sharpie 2182116 marker 8 pc(s) Blue, G...
£6.58
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
70/6
|
1902096
|
70/8
|
1902408
|
2182116
|
| Manufacturer |
Stabilo
|
Nobo
|
Stabilo
|
Nobo
|
Sharpie
|
| Writing colours |
Multi
|
N/A
|
Multi
|
N/A
|
N/A
|




