SATSASTRX25
StarTech.com 2.5" Hot Swap Hard Drive Tray - Extra SSD/HDD Drive Tray for One-Bay and Four-Bay Backplanes (SATSASBP125 / SATSASBP425)
More Information
SKU SATSASTRX25
EAN 0065030862318
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
This 2.5" hard drive tray lets you add even more flexibility to how you manage your data storage with the SATSASBP425 and SATSASBP125 series backplanes.
Convenient, interchangeable drive tray
Easy compatibility
The drive tray supports both SAS and SATA 2.5” drives, ranging from 5 to 15mm in height. To maximize the performance of your hard drives, the single and quad-bay backplanes support SAS II and SATA III enabling file transfer speeds up to 6 Gbps when paired with a compatible controller.
Vented metal design for durability
The SATSASTRX25 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
Features
HDD size2.5"
TypeBezel panel
Size (imperial)2.5"
Number of HDDs supported1
Product colourBlack, Silver
MaterialPlastic, Steel
Technical details
HDD size2.5"
TypeBezel panel
Size (imperial)2.5"
Operating temperature (T-T)0 - 55 °C
Number of HDDs supported1
Product colourBlack, Silver
MaterialPlastic, Steel
Harmonized System (HS) code84733080
Weight & dimensions
Width70 mm
Weight83 g
Height18 mm
Depth117.2 mm
Packaging data
Package weight118 g
Package dimensions (WxDxH)75 x 125 x 25 mm
Operational conditions
Logistics data
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 2.5" Hot Swap Hard Drive Tray StarTech.com 2.5" Hot Swap Hard D...
StarTech.com Dual 2.5" to 3.5" HDD Bracket for SATA Hard Drives - 2 Drive 2.5" to 3.5" Bracket for Mounting Bay StarTech.com Dual 2.5" to 3.5&quo...
StarTech.com Dual 2.5" SSD/HDD Mounting Bracket for 3.5” Drive Bay - Tool-Less Installation StarTech.com Dual 2.5" SSD/HDD Mo...
DELL DXD9H drive bay panel 2.5" Carrier panel DELL DXD9H drive bay panel 2.5" C...