BRACKET25X2
StarTech.com Dual 2.5” to 3.5" Hard Drive Bay Mounting Bracket - 2.5" to 3.5" HDD / SSD Mounting Bracket w/ SATA Power and Data cabling
More Information
SKU BRACKET25X2
EAN 0065030852593
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Mount two 2.5in SATA SSDs/HDDs into a single 3.5in drive bay
The BRACKET25X2 Dual hard drive mounting bracket kit lets you install two 2.5in SATA hard drives (HDD) or solid state drives (SSD) into a single 3.5in mounting bay -- enabling you to significantly increase the performance of your desktop by adding the speed of a 2.5in SSD.
Maximize the internal mounting space of your computer, by installing two 2.5in hard drives in the same 3.5in bay. The bracket can be used with SATA hard drives and solid states
For a hassle-free installation, the hard drive mounting kit includes all required data and power cabling for both SATA drives. Plus, the bracket can support IDE drives when using our 2.5in to 3.5in IDE Hard Drive cable adapter (IDE4044).
The StarTech.com Advantage
- Maximize internal mounting space, by installing two 2.5in drives into a single 3.5in mounting bay
- Improve the performance speed of your desktop computer by adding 2.5in solid state drives into a 3.5in mounting bay
- Guaranteed reliability with solid aluminum construction and lifetime StarTech.com warranty
Features
CertificationREACH, CE, TAA
HDD size2.5"
TypeCarrier panel
Size (imperial)8.89 cm (3.5")
Number of HDDs supported2
Product colourStainless steel
MaterialSteel
Technical details
CertificationREACH, CE, TAA
HDD size2.5"
TypeCarrier panel
Size (imperial)8.89 cm (3.5")
Number of HDDs supported2
Product colourStainless steel
MaterialSteel
Package width140 mm
Package height38 mm
Package depth165 mm
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Width102 mm
Weight73 g
Height22 mm
Depth116 mm
Packaging data
Package weight190 g
Package dimensions (WxDxH)140 x 165 x 38 mm
Package width140 mm
Package height38 mm
Package depth165 mm
Packaging content
Screws includedYes
Number of lock keys included13 pc(s)
Cables includedSATA
Quick start guideYes
Logistics data
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com Dual 2.5" to 3.5" HDD Bracket for SATA Hard Drives - 2 Drive 2.5" to 3.5" Bracket for Mounting Bay StarTech.com Dual 2.5" to 3.5&quo...
StarTech.com 2.5" Hot Swap Hard Drive Tray StarTech.com 2.5" Hot Swap Hard D...
StarTech.com Dual 2.5" SSD/HDD Mounting Bracket for 3.5” Drive Bay - Tool-Less Installation StarTech.com Dual 2.5" SSD/HDD Mo...
DELL DXD9H drive bay panel 2.5" Carrier panel DELL DXD9H drive bay panel 2.5" C...