8K-A-30F-HDMI-CABLE
StarTech.com 30ft (9.1m) HDMI 2.1 Hybrid Active Optical Cable (AOC), CMP Plenum, 8K 60Hz, Ultra High Speed HDMI 2.1/2.0 Cable
  • DESIGNED FOR LONG RANGE: Hybrid Active Optical HDMI 2.1 Cable delivers 8K 60Hz beyond the length of standard copper cables; The fiber optic inner cores greatly reduce EMI for optimal signal quality and minimal degradation; Note: Cable is unidirectional
  • SPECS: Black; 30-foot (9.1-meter); Unidirectional; CMP (Plenum-Rated); Ultra High Speed HDMI 2.1 supports HBR3/FRL/HDR10+/DSC 1.2a/HDCP 2.3; 48Gbps; 8K 60Hz/4K 120Hz/1440p 240Hz; 4.6mm (0.18in) O.D.; Ideal for long cable runs
More Information
Connector 2 gender Male connector
Connector 1 gender Male connector
Connector 2 HDMI Type A (Standard)
Connector 1 HDMI Type A (Standard)
SKU 8K-A-30F-HDMI-CABLE
EAN 0065030903042
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
Reliably connect high-bandwidth HDMI 2.1 devices through plenum spaces
Route this Ultra High Speed HDMI 2.1 Hybrid Active Optical Cable (AOC) through office plenum spaces for long distance transmission of 8K 60Hz video and high quality audio.
Hybrid AOC Construction
The HDMI 2.1 AOC incorporates a hybrid construction consisting of fiber optic cores and copper conductors. This enables the offloading of low-bandwidth signals (EDID/HDCP/eARC) to maintain high-bandwidth transmission of 8K 60Hz video over fiber. The fiber optic inner cores and shielded copper conductors greatly reduce EMI for optimal signal quality across longer distances.
Full-Featured HDMI 2.1
The 8K HDMI Fiber Optic Cable supports full HDMI 2.1 specifications:
• High Bit Rate 3 (HBR3) supports up to 48Gbps bandwidth for higher refresh rates
• Enhanced Audio Return Channel (eARC) for uncompressed 7.1 and 32-channel audio
• Display Stream Compression 1.2a (DSC) for maximum resolution output
• Forward Error Correction to manage data transmission errors
Flexible Plenum-Rated Cabling
The 4.6mm (0.18in) cable outer diameter is flexible and slimmer than typical passive HDMI cables, making it suitable for installation in space-constrained environments.
The StarTech.com Advantage
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate120 Hz
Colour depth12 bit
Cable shieldingAluminum mylar foil
Audio Return Channel (ARC)Yes
Product colourBlack, Silver
Cable length9.1 m
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector contacts platingGold
AWG wire size28/30
HDMI version2.1
Data transfer rate48 Gbit/s
Supported graphics resolutions4096 x 2160, 7680 x 4320
HDCPYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
Cable ratingCMP
Cable jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
HDCP version2.3
UnidirectionalYes
Supported digital audio channels (uncompressed)7.1, 32
Cable typeRound cable
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 45 °C
Storage temperature (T-T)-10 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Weight & dimensions
Cable diameter4.6 mm
Package weight400 g
Package width235 mm
Package depth220 mm
Package height38 mm
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging data
Package weight400 g
Package width235 mm
Package depth220 mm
Package height38 mm
Logistics data
Products per master (outer) case20 pc(s)
Master (outer) case width465 mm
Master (outer) case length425 mm
Master (outer) case height265 mm
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 30ft (9.1m) HDMI 2.1 Hybrid Active Optical Cable (AOC), CMP, Plenum Rated, 8K Ultra High Speed HDMI 2.1/2.0 Fiber Optic Cable, 48Gbps, 8K 60Hz/4K 120Hz, HDR10+/FRL/TMDS/eARC
Bestseller
StarTech.com 30ft (9.1m) HDMI 2.1 Hybr...
StarTech.com 98ft (30m) Active HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - CL2 Rated for In-Wall Install - 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cord - For HDMI Monitor, Projector, TV, Display StarTech.com 98ft (30m) Active HDMI Ca...