ATX24POWEXT
StarTech.com 8in 24 Pin ATX 2.01 Power Extension Cable
More Information
SKU ATX24POWEXT
EAN 0065030819749
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
The ATX 2.01 power extension cable lets you to extend the length of an ATX power supply connection.
The StarTech.com Advantage
- Guaranteed reliability
Features
Connector 1ATX (24-pin)
Connector 2ATX (24-pin)
Cable length0.203 m
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Product colourMulticolour
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
CertificationCE, REACH
Certificates
CertificationCE, REACH
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight76 g
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height12 mm
Package weight81 g
Packaging data
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height12 mm
Package weight81 g
Technical details
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 8in 24 Pin ATX 2.01 Power Extension Cable StarTech.com 8in 24 Pin ATX 2.01 Power...
StarTech.com 8in ATX12V 4 Pin P4 CPU Power Extension Cable - M/F
Bestseller
StarTech.com 8in ATX12V 4 Pin P4 CPU P...
StarTech.com 12in 15 pin SATA Power Extension Cable StarTech.com 12in 15 pin SATA Power Ex...
StarTech.com 12in LP4 to 2x Latching SATA Power Y Cable Splitter Adapter - 4 Pin LP4 to Dual SATA StarTech.com 12in LP4 to 2x Latching S...
StarTech.com 6in Latching SATA Power Y Splitter Cable Adapter - M/F
Hot Product
StarTech.com 6in Latching SATA Power Y...
StarTech.com 6in SATA Power Y Splitter Cable Adapter - M/F StarTech.com 6in SATA Power Y Splitter...